Nietypowa forma choroby Kawasaki. Nie żyje 9-letni chłopiec - pierwsza ofiara we Francji
W ostatnich tygodniach we Francji u 135 dzieci zdiagnozowano stan zapalny zbliżony do choroby Kawasakiego i związany z koronawirusem - poinformowała w piątek Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia (DGS). Dziewięcioletnie dziecko zmarło.
Wieloukładowy stan zapalny wymaga intensywnej opieki. Do wtorku zarejestrowano 125 takich przypadków. Połowa chorych dzieci przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Śmierć spowodowana tajemniczą chorobą
Większość przypadków występuje w regionie stołecznym Ile-de-France (72 przypadki, w tym 42 w szpitalu Necker). 12 odnotowano również w regionie Grand-Est, a 11 w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże.
ZOBACZ: Tajemnicza choroba w USA. Coraz więcej przypadków wśród dzieci
W piątek szef oddziału pediatrii szpitala uniwersyteckiego La Timone w Marsylii prof. Fabrice Michel poinformował o śmierci 9-letniego dziecka z powodu "uszkodzenia neurologicznego związanego z zatrzymaniem krążenia", zbliżonego do choroby Kawasakiego. Dziecko nie miało symptomów Covid-19, ale miało kontakt z chorym na koronawirusa. To pierwsza śmierć we Francji spowodowana tajemniczą chorobą.
We Francji, ale także w Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Belgii lekarze ostrzegali w ostatnich tygodniach o przypadkach zespołów zapalnych obserwowanych u małych dzieci i młodzieży z objawami zbliżonymi do choroby Kawasaki.
Stan Nowy Jork zgłosił w niedzielę 85 przypadków tajemniczej choroby, troje dzieci zmarło. W Wielkiej Brytanii ponad 100 dzieci również wykazało zespoły zapalne, a 14-letni chłopiec zmarł. Większość tych pacjentów została zakażona koronawirusem około miesiąc temu - podaje dziennik "Le Figaro".
ZOBACZ: Niezidentyfikowany patogen w organizmach dzieci. Może mieć związek z COVID-19
"Ta choroba ma objawy związane z chorobą Kawasakiego, ale powiązania pozostają bardzo niejasne, nie możemy nazwać jej czystą chorobą Kawasakiego. Można mieć te same objawy, ale nie mieć tej samej choroby. Dlatego nie nazywam tego chorobą Kawasakiego. Bardziej trafne byłoby mówienie o ogólnoustrojowej chorobie zapalnej, która może wpływać na wszystkie narządy, związanej z zakażeniem SARS-CoV-2" - wyjaśnia pediatra i szefowa krajowej sieci nadzoru chorób Kawasakiego dr Isabelle Kone-Paut, cytowana przez dziennik "Le Figaro".
"Kawasaki połączony z Covidem"
- Tak naprawdę nie mamy dzisiaj nazwy tej choroby, ale być może moglibyśmy nazwać ją "Kawasaki połączony z Covidem" - sugeruje kierownik oddziału pediatrii w szpitalu Necker, Damien Bonnet.
- Istnieje bardzo wyraźny związek z Covid-19. Jesteśmy praktycznie pewni, że ta choroba jest związana z koronawirusem - uważa Kone-Paut.
- Krzywa jest taka sama jak w przypadku Covid: w tygodniu 17 kwietnia wystąpił szczyt przypadków, ale widzimy, że krzywa idzie w dół, podobnie jak w przypadku koronawirusa - dodaje.
DGS podkreśla, że "choroba ta występuje rzadko - spośród 12,3 mln dzieci w wieku poniżej 15 lat we Francji tylko 135 zachorowało na tę chorobę od początku pandemii Covid-19 we Francji".
WHO analizuje sytuację
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podał w piątek, że WHO bada związek Covid-19 z diagnozowanym u dzieci zespołem zapalnym podobnym do choroby Kawasakiego.
Tedros zaapelował do lekarzy na świecie, by zbierali informacje o takich przypadkach i współpracowali z jego organizacją przy próbie ustalenia przyczyn tej choroby i metod leczenia.
- Wstępne hipotezy wskazują na to, że syndrom ten jest powiązany z Covid-19 (...). Wzywamy klinicystów na całym świecie, by współpracowali z władzami krajowymi i WHO, aby wzmóc czujność i lepiej zrozumieć ten syndrom u dzieci - powiedział Tedros.
WHO przygotowała na użytek lekarzy formularz deklaracji przeznaczony do opisania wszystkich przypadków takiej choroby, nazywanej na razie syndromem systemowej reakcji zapalnej (SIRS).
ZOBACZ: Pediatra: koronawirus może prowokować u dzieci zespół Kawasakiego
Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Michael Ryan podkreślił, że nadal nie wiadomo, jaką rolę odgrywa koronawirus w rozwoju tej nowej infekcji. - Nie wiemy, czy to wirus atakuje komórki, czy jest to (zbyt intensywna) odpowiedź immunologiczna, która pociąga za sobą zapalenie, tak jak w przypadku eboli - powiedział.
Choroba Kawasakiego i zbliżony do niej syndrom powodują u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiążą się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka, opuchnięcie języka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii. Ryan podkreślił też w piątkowym wystąpieniu, że wywoływany przez koronawirusa Covid-19 może się okazać chorobą, która "nie zniknie".
- Wszyscy obawiamy się, że nastąpi cykl katastrof dotyczących zdrowia publicznego i gospodarki, jeśli kwarantanny zostaną zniesione bez możliwości wykrywania nowych ognisk (pandemii) - dodał.