Wracają zajęcia w szkołach. Premier o szczegółach
- Od 25 maja w klasach 1-3 szkoły podstawowej może funkcjonować opieka dla dzieci. Nie będzie to zwykła edukacja, ale zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że od tego samego dnia ruszą konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów, a tydzień później także dla pozostałych uczniów. Wznowione będą też próby i indywidualne lekcje w uczelniach artystycznych.
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 25 maja mogą rozpocząć się zajęcia opiekuńcze w klasach pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej.
Prosił samorządowców, by przygotowali się do powrotu uczniów, dzięki czemu rodzice będą mogli zdecydować, czy wysłać dziecko na zajęcia.
ZOBACZ: Dzieci wracają do przedszkoli. MEN podał dane
- Jeżeli zdecydują, by ich pociechy zostały w domu, nadal będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy (wypłacany jest na dzieci do 8. roku życia - red.) - mówił Morawiecki podczas konferencji w kancelarii premiera.
W szkołach opieka, edukacja oraz konsultacje
Minister edukacji Dariusz Piontkowski tłumaczył, że na zajęciach dla klas 1-3, oprócz opieki, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują "także jakąś formę zajęć dydaktycznych".
- Nadal będzie realizowana podstawa programowa. Tam, gdzie będzie to możliwe, to częściowo będzie realizowane w formie zadań stacjonarnych - oczywiście w niewielkich grupach, z zachowaniem podobnego reżimu sanitarnego jak to ma miejsce w przedszkolach - mówił szef resortu edukacji.
Od 25 maja wraca możliwość opieki i prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej: https://t.co/yc1jo0tnZt pic.twitter.com/IpR9xMYrL2
Również od 25 maja maturzyści i uczniowie klas ósmych będą mogli spotkać się z nauczycielami na nieobowiązkowych konsultacjach. - Uzgodnią na nich, jakie jeszcze mają braki i co powinni nadrobić - wyjaśniał Piontkowski.
Konsultacje dla pozostałych uczniów rozpoczną się od 1 czerwca. Będą mogli na nich np. poprawić ocenę.
WIDEO: Premier i minister edukacji o szkołach
Ruszą zajęcia w uczelniach artystycznych
18 maja na nowo mogą rozpocząć się także praktyczne zajęcia w szkołach policealnych, branżowych i technikach (w tym zdobywanie praw jazdy w ramach nauki w takich placówkach) oraz zajęcia rehabilitacyjno-wychowawcze, jak i specjalistyczne dla dzieci, które "mają specjalne potrzeby".
- Tam, gdzie nauka trwa zaledwie często rok, czy półtora, nie wszyscy uczniowie byli w stanie odbyć odpowiednią praktykę, a niedługo będą mieli egzaminy zawodowe - tłumaczył decyzję rządu minister Piontkowski.
ZOBACZ: Warszawa otwiera żłobki i przedszkola. Trzaskowski podał termin
Dodatkowo, w uczelniach artystycznych (np. muzycznych lub filmowych) będą mogły rozpocząć się próby, indywidualne lekcje i ćwiczenia.
Piontkowski: nie wszystko da się zrobić zdalnie
Szef resortu edukacji poinformował, że w tym samym czasie zostaną otwarte schroniska młodzieżowe. Jak dodał, uczniowie "w niewielkich grupach" będą mogli spotykać się np. w domach kultury na zajęciach pozaszkolnych.
- Szybkie zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie znacznie pozwoliło ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w kraju. Nie wszystko da się jednak przekazać w formie zdalnej, a zwłaszcza dotyczy to zajęć praktycznych - uznał Piontkowski.
Czytaj więcej