Fryzjerzy, restauracje i boiska. Rząd odmraża gospodarkę
- Od 18 maja będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
- Rekomenduję, żeby to było umawianie się przez inetrenet czy telefon na konkretne godziny tak, żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach, żeby to dystansowanie społeczne i odpowiednia higiena mogła być tam utrzymana - mówił premier podczas konferencji.
Zasady bezpieczeństwa w salonach urody ⤵️ pic.twitter.com/2T2gaFdPMj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
- Częściowo otwieramy usługi gastronomiczne, restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem reżimu sanitarnego w pomieszczeniach, na zewnątrz również. Zachęcam do otwierania ogródków kto ma taką możliwość - poinformował Morawiecki.
Zasady bezpieczeństwa w gastronomii ⤵️ pic.twitter.com/UfZ08nySP5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
- Na świeżym powietrzu, jak mówią nam epidemiolodzy, jest bezpieczniej - tam, gdzie można, w taki sposób będą funkcjonowały te lokale gastronomiczne - dodał premier.
ZOBACZ: "Chcę do salonu". Fryzjerzy, kosmetyczki i ich klienci apelują do rządu
- Apeluję o ścisłe trzymanie się reguł sanitarnych. W zakładach fryzjerskich i kosmetycznych nie może być poczekalni. Nie możemy siedzieć w tłumie także w restauracji czy kawiarni. Bardzo dużo zależy od nas - podkreślił z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski.
- Od poniedziałku pojawi się szersza możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu, stadionów, boisk, orlików; zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport na tych obiektach - poinformował także Morawiecki.
Od 18 maja wraca możliwość uprawiania sportu na otwartej infrastrukturze⚽️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej: https://t.co/yc1jo0tnZt pic.twitter.com/9rIbdvHOZm
Jak dodał, "będzie można korzystać z sal i hal sportowych, gimnastycznych różnego rodzaju, ale też z pewnym ograniczeniem liczby osób, które będą mogły tam dbać o zdrowie poprzez sport".
Od 18 maja w salach i halach sportowych mogą ćwiczyć ⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Więcej: https://t.co/yc1jo0tnZt pic.twitter.com/lmieTHFA1d
- Chcemy też umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych, np. muzycznych - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że to "wyjście naprzeciw studentom uczelni muzycznych, którzy przygotowują się do egzaminów, konkursów w przyszłości, także artystom, którzy muszą odbywać różnego rodzaju czynności, próby oraz filmowcom, którzy - z zachowaniem rygorów sanitarnych chcą wrócić do swoich projektów".
Zmiany w kulturze od 18 maja⤵️🗓️ pic.twitter.com/Aaj88xrmsi
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
Jak dodał, "dzisiaj mamy dobre sygnały z pozostałych obszarów Polski. W wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego dzisiaj przedstawiamy 3. etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego".
Zmiany w komunikacji miejskiej i kościołach
Od 18 maja zostaną zmienione także reguły funkcjonowania komunikacji miejskiej. Będzie zwiększony limit pasażerów.
- Jeśli do tej pory mieliśmy 50 miejsc siedzących w jakimś pojeździe, to można było wpuścić 25 pasażerów - powiedział premier. Jak dodał, "jeśli teraz mamy 50 siedzących i 100 stojących, to będzie to ok. 45 pasażerów".
Limit pasażerów w środkach transportu publicznego od 18 maja ⤵️ pic.twitter.com/33MpXBJyxe
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) May 13, 2020
- To znaczący przyrost, ale przy utrzymaniu odpowiednego dystansu - zaznaczył.
Premier poinformował też o zwiększeniu limitu liczby osób w kościołach. - Od najbliższej niedzieli, od 17 maja włącznie w kościele będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w nabożeństwach. To bardzo ważne, żeby podtrzymać silnego ducha, który jest w Polakach - tłumaczył premier.
WIDEO: zobacz konferencję premiera
Etapy znoszenia obostrzeń
16 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zdjęte, jednak nie od razu, a etapami. Według zapowiedzi szefa rządu, przebieg rozluźniania restrykcji w całym kraju będzie podzielony na cztery stadia. I etap wprowadzono 20 kwietnia. Od tego czasu zakupy w sklepie robi w jednym czasie więcej osób, w nabożeństwach w kościołach może uczestniczyć więcej wiernych, do lasu i parku można swobodnie wchodzić w celach rekreacyjnych (w lasach bez obowiązku zasłaniania ust i nosa), a młodzież powyżej 13. roku życia może poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
ZOBACZ: Wiemy, kiedy pojawią się wytyczne dla restauracji i salonów fryzjerskich
II etap obowiązuje od 4 maja. Otwarte zostały wtedy galerie handlowe, sklepy meblowe i budowlane, hotele i miejsca noclegowe. Wznowiono też działalność instytucji kultury. W centrach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych obowiązuje jednak limit osób. Zamknięte pozostały strefy gastronomiczne i siłownie, mieszczące się w sklepach. Od 4 maja można też korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zamknięte pozostały salony masażu. Z kolei od 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola.
KPRM od początku znoszenia obostrzeń przypomina, że zasady dystansu społecznego oraz szczególnej dbałości o higienę wciąż obowiązują i to od nich zależy, jak szybko wprowadzony zostanie kolejny etap.
Stałe pozostają więc takie zasady bezpieczeństwa, jak zachowanie 2-metrowej odległości od innych osób w przestrzeni publicznej, obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych, utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu) oraz kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.