Głosowanie korespondencyjne. Nowelizacja w przyszłym tygodniu
W sobotę lub niedzielę zakończą się prace nad projektem nowelizacji ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego; zostanie on przedstawiony w przyszłym tygodniu, zajmie się nim też wtedy Sejm - poinformowała w sobotę wicepremier minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Emilewicz, która jest też wiceszefową Porozumienia, podczas rozmowy w RMF FM była pytana o zapowiadaną nowelizację ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego podczas tegorocznych wyborów prezydenckich.
- Prace (nad projektem) rozpoczęliśmy dwa dni temu. Chcielibyśmy, no dziś - jutro, skończyć projekt w taki sposób, abyśmy mogli go przedstawić w przyszłym tygodniu, aby w przyszłym tygodniu mógł się nim zająć Sejm - oświadczyła.
ZOBACZ: Wyborów 10 maja nie będzie. Znamy plany kandydatów
Emilewicz dodała, że poza nią w skład zespołu, który zajmuje się opracowywaniem projektu, wchodzą szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber, wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, posłowie, konstytucjonaliści oraz eksperci z zewnątrz.
Jak podkreśliła wszyscy mają jeden wspólny cel, aby "te wybory mogły się odbyć jak najszybciej, gwarantując udział PKW w całym procesie wyborczym".
Wybory "w pierwszym możliwym terminie"
W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w związku z tym, że obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć; nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym: nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.
W środę wieczorem, we wspólnym oświadczeniu szefów PiS Jarosława Kaczyńskiego i Porozumienia Jarosława Gowin poinformowano, że te ugrupowania przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ono, że zarządzone na najbliższą niedzielę wybory się nie odbędą, a po przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory "w pierwszym możliwym terminie". Wybory mają odbyć się korespondencyjnie.
ZOBACZ: Co z wydrukowanymi pakietami wyborczymi? Stanowisko rządu
W czwartek Sejm odrzucił sprzeciw Senatu ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Ustawa została w piątek podpisana przez prezydenta i została również opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przewiduje ona, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne. Porozumienie zobowiązało się, że razem z PiS przygotuje propozycję zmian w ustawie ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r.