Zamknęli zoo. Na świat przyszły niezwykle rzadkie białe lwy
Dwa białe lwiątka przyszły na świat w cypryjskim Pafos. Młode urodziły się, gdy zoo zostało zamknięte dla odwiedzających z powodu trwającej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Rodzicami są pochodzący z RPA Zeus i Hera.
Małe lwy urodziły się około półtora tygodnia temu. - To mały samiec samica - powiedział Julius Christoforou, weterynarz i zastępca dyrektora zoo w Pafos. Zapewniał, że matka dobrze opiekuje się dziećmi. Zeus i Hera, rodzice lwiątek, mieszkają w zoo w Pafos od 8 lat, trafiły tam z Republiki Południowej Afryki.
Mięsa spróbują dopiero za kilka miesięcy
Christoforou podkreślał, że program reprodukcyjny zoo w Pafos działa doskonale, "szczególnie w okresie kwarantanny, gdy panuje cisza".
ZOBACZ: W czeskim zoo przyszły na świat dwa białe lwy. Ich ojciec pochodzi z RPA, a matka z Polski
Lwiątka żywią się na razie wyłącznie mlekiem matki, a kiedy osiągną wiek 2,5 do 3 miesięcy, spróbują mięsa. - Kiedy będą miały 8 miesięcy, będą karmione wyłącznie mięsem - wyjaśniał Christoforou.
Ogród zoologiczny w Pafos ma zostać ponownie otwarty dla zwiedzających na początku czerwca.
Niezwykle rzadki gatunek
Biały lew uważany był za wytwór mitów i legend afrykańskich aż do 1928 r. Dopiero wtedy po raz pierwszy udokumentowano przypadek wystąpienia tego gatunku.
Kolejne przypadki odnotowano w latach 40. i 50. XX w. W 1975 w przylegającym do Parku Krugera prywatnym rezerwacie Timbavati znaleziono miot złożony z dwóch całkowicie białych (samiec i samica) i jednego normalnie ubarwionego lwiątka (samica).
ZOBACZ: Foka na gdyńskim skwerze. "Odpoczywa i wygrzewa futerko"
Obecnie wiadomo, że oprócz spotykanych osobników albinotycznych, wśród lwów zdarzają się przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia. Jest to spowodowane działaniem genu recesywnego, występującego u obojga rodziców, co zdarza się bardzo rzadko.
W Polsce białe lwy można spotkać na wybiegu w Safari Park Borysew (ok. 50 km od Łodzi).