Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Najwięcej chorych przybywa na Śląsku
Mamy 153 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (71), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (10), opolskiego (9), pomorskiego (9), małopolskiego (9), świętokrzyskiego (8), kujawsko-pomorskiego (5), zachodniopomorskiego (4), lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1) - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Najwięcej nowych przypadków, po raz kolejny odnotowano na Śląsku, który staje się nowym epicentrum zakażeń koronawirusem w Polsce. W piątek poinformowano, że nowe przypadki zakażenia wykryto tam u 71 osób na 153 nowe przypadki w całym kraju.
Resort zdrowia poinformował, że ostatniej doby odnotowano jedną ofiarę śmiertelną, to 57-letni mężczyzna z Raciborza. Osoba ta miała choroby współistniejące.
lubelskiego (3), podkarpackiego (2), warmińsko-mazurskiego (1).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 8, 2020
Z przykrością informujemy o śmierci 1 osoby zakażonej koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 57-M Racibórz. Osoba ta miała choroby współistniejące.
Liczba wszystkich odnotowanych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wzrosła do 15 200, ofiar śmiertelnych do 756.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Fm4kO46L3p
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 8, 2020
Luzowanie ograniczeń
W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki. Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek.
Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.
Narodowa kwarantanna
W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.
ZOBACZ: Koronawirus w bytomskim DPS-ie. Wyzdrowiało 25 podopiecznych
W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.
Wirus z Chin
Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej