Koronawirus - Raport Dnia. Środa, 6 maja
W Polsce w środę odnotowano 318 nowych przypadków koronawirusa, zmarło kolejnych 18 osób. Łącznie zakażonych w Polsce jest 14 740 osób. Środa to pierwszy dzień otwierania żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek. Niemcy poinformowali o stopniowym znoszeniu większości obostrzeń. Był to również dzień pełen politycznego napięcia.
Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.
Za nami tajne narady w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości - i pełna mobilizacja opozycji w Sejmie. Po tym jak Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym, PiS szukało wyjścia awaryjnego w sprawie wyborów. Marszałek Sejmu spytała Trybunał Konstytucyjny, czy możliwe jest ich przełożenie, a Trybunał wszczął w tej sprawie postępowanie. Po godz. 22 nastąpił przełom. Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin zawarli kompromis z którego wynika, że ogłoszony zostanie nowy termin wyborów prezydenckich.
Jest przełom. Wspólne oświadczenie Kaczyńskiego i Gowina ws. wyborów
Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 14 740.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o śmierci 18 osób, w sumie zmarło dotychczas 733 zakażonych
- w ciągu ostatniej doby przybyło 318 potwierdzonych przypadków zakażeń (we wtorek było to 425)
- według ostatnich danych resortu zdrowia w kwarantannie przebywa 101 395 osób
- 2760 osoby są hospitalizowane, a 17 081 objęto nadzorem epidemiologicznym
- 4655 osób wyzdrowiało
ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki, kolejne ofiary
Pierwszy dzień otwierania żłobków i przedszkoli
Od środy 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące.
ZOBACZ: Ile żłobków i przedszkoli otwarto? Dane resortu edukacji
- w pierwszym dniu uruchomienia opieki, otwarto ponad 1600 z 22 000 placówek, przeważnie w małych miejscowościach;
- opiekę znalazło w nich prawie 11 tys. dzieci;
- część samorządów, w tym Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Łódź, zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach. Pierwsze żłobki w stolicy mają zostać otwarte 18 maja;
- uprawnionych do opieki w całej Polsce jest 1,41 mln najmłodszych.
Polscy lekarze uratowali zakażoną ciężarną
Lekarze z Kędzierzyna-Koźla i Opola uratowali zarówno noworodka, jak i jego mamę, która trafiła na oddział w stanie ciężkim w wyniku zakażenia koronawirusem. Pomogła terapia osoczem krwi ozdrowieńców.
ZOBACZ: Koronawirus. Sukces polskich lekarzy, uratowali kobietę w ciąży i jej dziecko
- po przewiezieniu ciężarnej na oddział, lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Dziecko przewieziono do szpitala w Opolu;
- kobietę w stanie ciężkim, podpiętą do respiratora leczono osoczem krwi ozdrowieńców;
- po dwóch dniach, stan pacjentki "radykalnie się poprawił";
- jeżeli kolejne testy okażą się negatywne, pacjentka opuści szpital w przyszłym tygodniu.
Niemcy zdejmują ograniczenia
W związku z malejącą liczbą nowych dobowych zakażeń koronawirusem, rząd federalny i premierzy krajów związkowych Niemiec zdecydowali o zniesieniu dużej części obostrzeń, które wprowadzono ze względu na pandemię - poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
ZOBACZ: Niemcy znoszą większość obostrzeń
- politycy zgodzili się m.in. na stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, wszystkich sklepów, w tym także wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli;
- część władz landowych już zapowiedziała wznowienie zajęć szkolnych i otwarcie sklepów od poniedziałku 11 maja;
- "Udało się spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa oraz uchronić system opieki zdrowotnej przed przeciążeniem" - powiedziała kanclerz Niemiec.
Pomeo oskarża Chiny
Są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, jednak "pewności nie ma" - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo.
ZOBACZ: Pompeo po raz kolejny oskarża Chiny ws. koronawirusa. "Są znaczące dowody"
- Chiny nadal odmawiają dzielenia się informacjami, których potrzebujemy, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo - podał sekretarz stanu.
- w potyczkę na Twitterze zaangażowali się ambasadorzy Chin i USA w Polsce;
- "Proszę oszczędzać energię na opanowanie pogarszającej się sytuacji w USA" - napisał Liu Guangyuan do Georgette Mosbacher'
- "Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie i żadne kłamstwa tego nie zatuszują" - odpowiedziała ambasador.
Panie Ambasadorze, #COVID19 to zagrożenie z którym cały świat walczy wspólnie. Poza Chinami - Komunistyczna Partia Chin tuszowała istnienie wirusa, blokuje dostęp dla naukowców, i robiła zapasy środków medycznych jednocześnie ukrywając informacje. https://t.co/jm0uMfWCMS
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) May 6, 2020
WIDEO DNIA: Biznesmen z Jasła jako pierwszy i jedyny w Polsce w trudnych czasach epidemii otworzył restaurację. Zrobił to zgodnie z obostrzeniami, które na razie tego typu lokale skazują na sprzedaż posiłków wyłącznie na wynos! Wszystko jest legalnie i bez internetu, za to z menu dla klienta
Czytaj więcej