Wstrzymane treningi w Ekstraklasie. Start ligi zagrożony?
Władze piłkarskiej Ekstraklasy zdecydowały we wtorek rano o wstrzymaniu wszystkich treningów. Powodem mają być wyniki badań zawodników na obecność koronawirusa. Niektóre z testów trzeba było powtórzyć. Władze ligi poinformowały, że powrót do gry odbędzie się zgodnie z planem.
Około godziny 10:00 Ekstraklasa poinformowała kluby, że wszystkie zaplanowane na pierwszą część dnia treningi musza zostać anulowane. O 14:00 kluby mają otrzymać kolejne informacje - poinformował portal TVP Sport.
ZOBACZ: Bundesliga może wrócić szybciej niż się spodziewano. Znamy termin
Decyzja jest prawdopodobnie spowodowana wynikami testów na koronawirusa. W poniedziałek piłkarze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce przeszli testy na obecność koronawirusa. We wtorek kluby miały wznowić treningi w maksymalnie 14-osobowych grupach.
Oczekiwanie na wyniki testów
Według nieoficjalnych informacji nie wszystkie zespoły poznały jeszcze wyniki testów, a w niektórych przypadkach konieczne było przeprowadzenie dodatkowych badań, których wyniki mają zostać przekazane właśnie po południu.
W związku z rekomendacjami otrzymanymi od organizatora rozgrywek Ekstraklasę S.A. i oczekiwaniem na komplet wyników testów wirusa COVID-19 wśród piłkarzy wszystkich klubów, wtorkowy trening Legii Warszawa został anulowany.https://t.co/8RfVWqCVtI
— Legia Warszawa (🏠) (@LegiaWarszawa) May 5, 2020
Głos w sprawie zabrał Polski Związek Piłki Nożnej. "Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymają we wtorek 5 maja do godziny 13:00" - czytamy na stronie związku.
[KOMUNIKAT - AKTUALIZACJA]
— PZPN (@pzpn_pl) May 5, 2020
Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy po przeprowadzonych badaniach na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2.
CAŁOŚĆ 👉 https://t.co/Iysx2PVLmn pic.twitter.com/CqaTteNywx
"W sytuacji, w której wynik poniedziałkowego testu nie będzie ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 met. Testy Real Time RT-PCR, które w razie zaistnienia takiej konieczności, zostaną przeprowadzane we wtorek 5 maja. Kluby wyniki tych testów poznają w środę 6 maja" - napisano.
"Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne" - czytamy.
We wtorek po południu o wynikach przeprowadzonych testów poinformował Śląsk Wrocław. "Wyniki testów na obecność koronawirusa u wszystkich przebadanych osób w Śląsku Wrocław (piłkarze, sztab, pracownicy administracyjni) są ujemne" - podał klub. O negatywnych wynikach testów na koronawirusa poinformował również Górnik Zabrze.
OFICJALNIE: Wyniki testów na obecność koronawirusa u wszystkich przebadanych osób w Śląsku Wrocław (piłkarze, sztab, pracownicy administracyjni) są ujemne. pic.twitter.com/R8mgSm1h1H
— Śląsk Wrocław (@SlaskWroclawPl) May 5, 2020
Niezależnie od wyników testów Ekstraklasa S.A. zapewnia, że powrót na ligowe boiska odbędzie się zgodnie z planem.
📣 "Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie"https://t.co/6eXzGhk5iH
— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) May 5, 2020
"Odmrażanie" sportu
Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister resortu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili plan odmrażania polskiego sportu. Jednym z jego założeń jest wznowienie wstrzymanych w połowie marca rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy.
Treningi w najwyższej lidze w czasie pandemii koronawirusa miały się odbywać w sześcioosobowych grupach, ale w sobotę rząd opublikował rozporządzenie zmieniające liczbę uczestników. Od poniedziałku w zajęciach może wziąć udział 14 osób – 13 zawodników i trener. Z kolei od 10 do 24 maja razem trenować będzie "nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi". To wszystko dotyczy ligi zawodowej. Oczywiście niemożliwe jest wejście kibiców na trybuny obiektów.
ZOBACZ: Boniek: piłka się uratuje, ale nie stać nas na czekanie, aż epidemia minie
Zgodnie z harmonogramem, w dniach 27 i 28 maja wszyscy przejdą kolejne testy medyczne, a w piątek 29 maja powinny odbyć się pierwsze po przymusowej przerwie mecze. Rozgrywki piłkarskiej elity mają potrwać do 19 lipca.
Prowadzi Legia Warszawa
Po 26 kolejkach w tabeli prowadzi Legia Warszawa - 51 pkt, przed broniącym tytułu Piastem Gliwice - 43 oraz Cracovią, Śląskiem Wrocław i Lechem Poznań - po 42. W trzyzespołowej strefie spadkowej znajdują się: Korona Kielce - 26 pkt, Arka Gdynia - 25 i ŁKS Łódź - 20.
ZOBACZ: Odwołano mecze PKO Ekstraklasy, Fortuna 1 Ligi i II ligi
Do końca sezonu zasadniczego pozostały cztery kolejki. Po 30. rundzie spotkań tabela zostanie podzielona na tzw. grupę mistrzowską i spadkową. W fazie finałowej każda z drużyn - z zachowaniem dorobku punktowego - rozegra po siedem dodatkowych spotkań.
Wcześniej PZPN zapowiedział, że 27 maja zostaną rozegrane dwa pozostałe mecze ćwierćfinałowe Totolotek Pucharu Polski, a między 30 maja a 6 czerwca nastąpi wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.
Czytaj więcej