Szczepionka na koronawirusa. Trump o terminie powstania antidotum
- Do końca roku powstanie szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 - zapowiedział prezydent USA Donald Trump. Dodał, że z powodu koronawirusa śmierć może ponieść nawet 100 tys. Amerykanów. Prace nad zatrzymaniem epidemii trwają też w innych krajach. O wynikach swoich badań poinformowali m.in. naukowcy z Włoch i Izraela.
Zdaniem prezydenta Trumpa, USA stracą "od 75, 80 do 100 tys. ludzi" w wyniku epidemii koronawirusa. - To straszna sprawa - powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News.
Trump: szczepionka do końca roku
Wcześniejsze szacunki prezydenta mówiły o ok. 60-70 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych.
Tymczasem łącznie od początku epidemii do niedzieli w USA odnotowano 67 tys. 674 zgonów osób chorych na Covid-19 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
ZOBACZ: Maseczka zabija wirusy. Opracowali ją polscy naukowcy
Trump, występując w Mauzoleum Abrahama Lincolna, ocenił, że szczepionka na koronawirusa powstanie do końca roku. Dodał, że nie ma znaczenia, w którym kraju uda się ją wynaleźć.
"Zadowalające" wyniki włoskich badań
Nad szczepionką na koronawirusa pracują naukowcy m.in. we Włoszech. Firma farmaceutyczna Takis poinformowała w poniedziałek, że jej wyniki testów szczepionki na koronawirusa są "zadowalające".
ZOBACZ: Morawiecki: dodatkowe 3 mln euro na szczepionkę na koronawirusa
Jak dotąd prowadziła badania na szczurach; wytworzyły się u nich przeciwciała, które blokowały rozwój sARS-Cov-2 w ich organizmach - przekazała agencja ANSA.
Zdaniem przedsiębiorstwa, testy na ludziach będzie można rozpocząć w lecie.
Gryzonie i lamy pomagają w walce z pandemią
Prace nad powstrzymaniem epidemii trwają też w Izraelu. Tamtejsi naukowcy chcą opatentować przeciwciała, które atakują koronawirusa w organizmie jego nosiciela, a następnie neutralizują go.
ZOBACZ: Izraelscy badacze chcą opatentować przeciwciała. Mogą pomóc zwalczyć koronawirusa
Ci sami badacze w kwietniu zaczęli testować na gryzoniach prototyp szczepionki na COVID-19.
Natomiast pismo "Cell" przekazało, że podawana do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2. Wynikło to z prac naukowców szukających leku na infekcję wywołaną koronawirusem.