Pracownicy transgraniczni zostaną zwolnieni z kwarantanny, ale nie wszyscy. Znamy plany rządu
Pracownicy transgraniczni nie będę musieli odbywać obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju - wynika z projektu rozporządzenia, który pojawił się na stronach rządowych. O tę zmianę apelowała ludność. Miałaby wejść w życie od 4 maja, nie obejmie pracowników medycznych.
W piątek na wielu przejściach na granicach z Niemcami i Czechami odbyły się protesty pracowników transgranicznych. Od polskich władz domagali się zniesienia kwarantanny i otwarcia granic. Podkreślali, że przez ograniczenia nie mogą zobaczyć się ze swoimi rodzinami.
Objęcie kwarantanną pracowników, którzy mieszkają i żyją na pograniczu, było dla nich zaskoczeniem. Polacy nie rozumieli, dlaczego stwarzają większe zagrożenie, niż pracownicy firm transportowych.
Zwolnienie z kwarantanny nie dla wszystkich
W czwartek na stronach rządowych pojawił się projekt rozporządzenia, z którego wynika, że od 4 maja 2020 r. z obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę "w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym", a także uczniowie i studenci "pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym".
ZOBACZ: Trudna sytuacja pracowników transgranicznych. MSWiA pracuje nad możliwymi rozwiązaniami
Te osoby przekraczając granicę mają obowiązek przedstawić Straży Granicznej dokument poświadczające zatrudnienie lub fakt, że uczą się lub pracują.
Zgodnie z treścią rozporządzenia resortu zdrowia zwolnienie z kwarantanny nie dotyczy pracowników medycznych oraz pomocy społecznej. Zaznaczono, że zainteresowani mogą do piątku do godz. 12:00 przekazywać uwagi do projektu.
Będą kolejne protesty
W ubiegłym tygodniu zakaz podróżowania został zdjęty w Czechach. Zmiany wymusił sąd, który uznał, że część regulacji przyjęto niezgodnie z prawem. Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego, w 2018 r. w Czechach zatrudnionych było ok. 47,5 tys. Polaków. Statystyka nie obejmowała osób, które w Czechach założyły działalność gospodarczą. W samym powiecie wodzisławskim problem dotyczy ok. 3,5 tys. osób.
W sobotę premier Brandenburgii Dietmar Woidke wysłał do polskiego rządu pismo w sprawie ułatwienia mieszkańcom pogranicza polsko-niemieckiego przekraczania granicy w czasie pandemii Covid-19.
ZOBACZ: "Wpuśćcie nas do pracy! Do domu!". Protest pracowników transgranicznych
Do momentu wejścia przepisów w życie pracownicy transgraniczni zapowiadają kolejne protesty. Najbliższe zaplanowano na jutro na godz. 12:00 przy granicy z Niemcami i Czechami.
Czytaj więcej