Po majówce otwarcie galerii handlowych

Polska
Po majówce otwarcie galerii handlowych
Krystian Maj/KPRM
Premier poinformował o drugim etapie odmrażania gospodarki

- 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe. W podobnym reżimie obostrzeń jak w mniejszych sklepie - na 15 mkw może przebywać tylko jedna osoba. Wypracowaliśmy te rozwiązania z podmiotami prowadzącymi galerie handlowe - poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Centra handlowe będą otarte od poniedziałku 4 maja, czyli tuż po majówce. Nie od razu skorzystamy z ich pełnej oferty, bo zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne (np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie). 

 

 

Szef rządu dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, "które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe".

 

- Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe – zaznaczył. Regulacje mają zostać opisane w rozporządzeniu.

 

Dystans i maseczki

 

Kina, strefy aktywności fizycznej, strefy gier i wyspy handlowe będą nadal zamknięte. Klienci będą musieli nosić maseczki i rękawiczki - wynika z wytycznych przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

 

Jak podał resort celem wprowadzanych procedur jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa pracowników galerii handlowych i ograniczenie liczby kontaktów na terenie tych obiektów.

 

WIDEO: zobacz konferencję premiera i ministra zdrowia

  

 

Zaleca się też utrzymanie odległości przynajmniej 2 m pomiędzy klientami galerii handlowej, każda osoba w galerii będzie musiała zasłaniać nos i usta. Klienci będą ponadto mieli obowiązek noszenia w sklepach rękawiczek jednorazowych lub rękawiczek foliowych, które zapewni operator sklepu.

 

Ponadto galerie będą musiały zapewnić możliwość zakupu maseczek w przynajmniej jednym sklepie będącym na terenie obiektu lub punkcie ustanowionym przez zarządcę obiektu w tym umieszczenie stosownej informacji przy wejściu o takiej możliwości ze wskazaniem lokalizacji takiego sklepu, ewentualnie ustawienie automatów do kupowania maseczek.

 

Etapy łagodzenia obostrzeń

 

II etap "odmrażania" gospodarki i życia społecznego zakładał pierwotnie tylko otwarcie otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. 

 

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

 

Gastronomia w trzecim etapie

 

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne.

 

ZOBACZ: Szef Rady Europejskiej dla Polsat News: mimo kryzysu należy dążyć do zrównania poziomów gospodarek

 

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

 

prz/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie