Rząd łagodzi obostrzenia. Jest decyzja o żłobkach i przedszkolach
Otwarte żłobki, przedszkola, galerie handlowe, muzea i niektóre inne instytucje kultury - to najważniejsze zmiany w obostrzeniach, które wejdą w życie na początku maja. W wielu miejscach będzie obowiązywał zaostrzony reżim sanitarny, np. ograniczona liczba klientów. Rząd chce również przywrócić rowery miejskie. Na razie restauracje, teatry i kina nadal będą zamknięte.
Złagodzenie obostrzeń zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski na wspólnej konferencji prasowej w środę.
Centra handlowe będą otwarte od poniedziałku 4 maja, czyli tuż po majówce. Nie od razu skorzystamy z ich pełnej oferty, bo zamknięte pozostaną restauracje i lokale rekreacyjne (np. sale zabaw dla dzieci czy kręgielnie) oraz tzw. wyspy handlowe (czyli stoiska w holu).
ZOBACZ: Po majówce otwarcie galerii handlowych
W sklepach w galeriach rząd ograniczy liczbę osób, które naraz będą robić zakupy. Wprowadzi rozwiązanie znane już z supermarketów od 20 kwietnia: na każde 15m2 lokalu będzie przypadał jeden klient. Każdy z nich będzie musiał nosić maseczkę i rękawiczki, które ma zapewnić właściciel sklepu.
▶️ Od 4 maja zostają otwarte sklepy w centrach handlowych (ścisłym reżimie sanitarnym). pic.twitter.com/Bdp7i1ps4A
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 29, 2020
Ponadto w przynajmniej jednym sklepie lub automacie w galerii będzie można kupić maseczki na twarz.
W maju zarezerwujemy pokój w hotelu i zagramy w kasynie
Również od 4 maja zrobimy zakupy w sklepach budowlanych i meblowych w soboty oraz niedziele, pod warunkiem, że będą handlowe (najbliższa taka zdarzy się 28 czerwca).
Do pracy w pełnym wymiarze wrócą rehabilitanci, ale salony masażu pozostaną zamknięte. Od poniedziałku będziemy mogli także grać w kasynach. Również wtedy na nowo zostaną otwarte hotele i inne miejsca noclegowe, jednak nie będą w nich czynne restauracje.
ZOBACZ: Otwarcie hoteli, miejsc noclegowych, instytucji kultury. Podano datę i warunki
WIDEO: Konferencja premiera i ministra zdrowia ws. łagodzenia obostrzeń w maju
- Ważne jest, aby w hotelach zachowywać izolację. Data ich otwarcia jest celowa, byśmy nie korzystali z tej możliwości w czasie majówki. Majówka to czas wolny, ale nie czas wolny od ostrożności - przestrzegł Morawiecki.
Ruszą żłobki i przedszkola w nowym reżimie sanitarnym
Kolejne zmiany w obostrzeniach wejdą w życie w środę 6 maja. Od tego dnia prowadzący żłobki i przedszkola (czyli np. gmina lub firma) będą mogli je otworzyć i zapewnić opiekę dla dzieci osób pracujących.
Decyzję o wznowieniu działalności tych miejsc trzeba będzie skonsultować wcześniej z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i resortem edukacji. Będą też specjalne wytyczne Ministerstwa Zdrowia.
- Zapewnimy dodatkowe środki dezynfekcyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne - zapewnił premier.
▶️ Żłobki i przedszkola od 6 maja będą mogły działać w nowym systemie sanitarnym. pic.twitter.com/CDWgoYcEYh
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 29, 2020
Znów wypożyczymy książki i pójdziemy do muzeum
Otwarte zostaną również biblioteki, muzea i galerie sztuki. Kiedy dokładnie to się stanie, zdecydują organy, które je prowadzą (np. samorządy). Wcześniej skonsultują swoją decyzję z sanepidem - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
O "odmrażaniu kultury" po raz pierwszy mówił w Polsat News Piotr Gliński, wicepremier i szef resortu kultury.
ZOBACZ: Nowe otwarcie w kulturze. Biblioteki i muzea będą częściowo odmrażane
- Informacje rządu o kolejnych etapach odmrażania instytucji kultury nie będą dotyczyć teatrów, widowisk i wydarzeń, które odbywają się przy dużej publiczności. Ale biblioteki, muzea będą mogły zostać częściowo odmrażane - zapowiedział we wtorek w "Wydarzeniach i Opiniach".
Kolejne etapy co dwa tygodnie
Premier poinformował też, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni chce przywrócić możliwość korzystania z rowerów miejskich. Zachęcił, by osoby chcące na nich jeździć, nosiły ze sobą środki dezynfekcyjne.
Dodał, że przyszłe etapy "odmrażania" gospodarki i życia społecznego będą ogłaszane "w cyklu codwutygodniowym".
- Ale zaznaczam, możemy niektóre elementy przyspieszać, lecz takie decyzje jeszcze nie zapadły. Sytuacja musi nam pozwolić wykonać odpowiednie analizy i w oparciu o nie podjąć decyzje - zapowiedział.
Szumowski: wiele osób nie nosi maseczki. To nie odwaga
Minister Szumowski dodał, że kolejne etapy łagodzenia restrykcji rząd chciałby wdrożyć jak najszybciej. - Zależą od wskaźników bezpieczeństwa oraz od dystansowania się, minimalizowania poziomej transmisji, która bardzo szybko może skoczyć w górę - mówił.
Szumowski apelował również, by w miejscach publicznych zakładać maseczkę. Jej brak grozi wysoką karą, nawet do 30 tys. złotych.
ZOBACZ: Obowiązkowe maski w całych Niemczech. Wysokość kar w porównaniu z Polską zaskakuje
- Wczoraj w drodze do pracy widziałem, że ogromna liczba osób nie ma maski lub ma maskę osuniętą na brodę - to nie jest odwaga. To jest lekceważenie, że mogę zarazić innych. To objaw egoizmu - stwierdził minister zdrowia.
II etap szerszy niż zapowiadał rząd
II etap "odmrażania" gospodarki i życia społecznego zakładał pierwotnie tylko otwarcie otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki.
ZOBACZ: Kolejny antykryzysowy projekt rządu. Co zawiera?
20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.
Gastronomia w trzecim etapie
Zgodnie z harmonogramem, który rząd przedstawił w połowie kwietnia, trzeci etap dotyczyć ma gastronomii. Część lokali mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas ruszyć także zakłady fryzjerskie oraz salony kosmetyczne.
ZOBACZ: "Odmrażanie" sportu. Premier przedstawił szczegóły
W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), jak i opieki w klasach szkolnych 1-3 przy ustaleniu maksymalnej liczby dzieci w salach.
Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020
❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków:
➡️ analiza przyrostu zachorowań,
➡️ wydajność służby zdrowia,
➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7
Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.