Zwolnienie z pracy mailem? Rzecznik rządu wyjaśnia
- Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje, procedujemy je w drodze dialogu; warto poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do projektu Tarczy Antykryzysowej 3.0.
Dziennik "Rzeczpospolita" podał w poniedziałek, że projekt Tarczy Antykryzysowej 3.0 przewiduje daleko idące uprawnienia dla pracodawców w cięciu wynagrodzeń i zwalnianiu pracowników - umożliwienie pracodawcom dotkniętym kryzysem obciąć czas pracy zatrudnionych, a w konsekwencji ich wynagrodzenie (o 10 proc.) tylko na podstawie oświadczenia pracodawcy; zwalnianie nawet przez e-mail.
ZOBACZ: Etapy znoszenia obostrzeń. Rzecznik rządu mówi o możliwych zmianach
"Z projektu, jaki już w tym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm, wynika, że na pierwszy ogień do zwolnienia będą mogły pójść osoby z dodatkowymi źródłami przychodów, w tym emeryci, renciści i rentierzy" - napisała gazeta.
"Warto chwilę poczekać
Rzecznik rządu oświadczył w poniedziałek, że "informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd". "Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie" - napisał Müller na Twitterze.
Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie.
— Piotr Müller - rzecznik rządu (@PiotrMuller) April 27, 2020
W rozmowie z Polsat News rzecznik rządu wyjaśniał, że decyzje zostaną podjęte we wtorek lub środę. Zwrócił uwagę, że "stanowiska pracodawców i pracowników często się wykluczają i trzeba wypracować konsensus".
- Jeżeli zapadną konkretne decyzje co do uwalniania konkretnych sektorów gospodarki, to one nadal będą funkcjonowały w określonym reżimie sanitarnym - przypomniał Müller. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w tym tygodniu.
Czytaj więcej