Koronawirus - Raport Dnia. Niedziela, 26 kwietnia
Włosi łagodzą obostrzenia, Szwedzi je wprowadzają. W Polsce liczba przebadanych próbek w kierunku koronawirusa zbliża się do 300 000. W niedzielę MZ potwierdziło 12 kolejnych zgonów i ponad 300 nowych zakażeń. Dotarła także wiadomość o ewakuacji Domu Seniora w Koleczkowie
Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.
Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi 11617
- od początku epidemii zmarły 535 osoby
- niedziela przyniosła łącznie 344 nowych zakażeń i 12 zgonów
- najmłodsza osoba miała 59 lat, najstarsza 92 lata
- do tej pory wyzdrowiały 2265 osoby
- w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 290 663 próbek
- w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 11,6 tys. testów diagnostycznych
37 osób z Domu Seniora "Bryza" w Koleczkowie jest zakażonych koronawirusem
"W Domu Pomocy Społecznej w Koleczkowie odnotowano 20 przypadków zakażenia wirusem Sars-CoV-2 wśród personelu placówki oraz 17 przypadków wśród pensjonariuszy" - poinformowała w niedzielę Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Gdańsku.
Właściciel Domu Seniora "Bryza" Tomasz Jędrusik powiedział, że w placówce przebywa 69 pensjonariuszy. Ze względów bezpieczeństwa, mieszkańcy ośrodka przewożeni są do trójmiejskich szpitali, wyznaczonych do leczenia pacjentów z COVID-19 - 7. Szpitala Marynarki Wojennej, Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, a także Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Tropikalnej w Gdyni. Personel został objęty kwarantanną.
Rząd przedłuży obowiązkową kwarantannę
Osoby przekraczające polską granicę są kierowane na 14-dniową kwarantannę. Ten termin zostanie wydłużony do odwołania.
Jak dowiedział się Polsat News, rezygnacja z zakazu nastąpi nie szybciej niż w połowie maja. Przeciwko obostrzeniu protestują mieszkający nieopodal granic Polski.
ZOBACZ: Rząd przedłuży obowiązkową kwarantannę. Polsat News poznał szczegóły
Około 130 policjantów jest zakażonych koronawirusem
Od początku działań prawie 2,3 tys. policjantów było lub jest objętych kwarantanną – poinformował w niedzielę rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka.
Inspektor podkreślił, że policjanci na co dzień z wielkim poświęceniem i poczuciem obowiązku wykonują swoje zadania. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym! – zaapelował.
ZOBACZ: Trzycyfrowa liczba zakażeń koronawirusem wśród polskich policjantów
Bunt w areszcie po przyjęciu chorego na Covid-19
W areszcie śledczym w Czerniowcach w południowo-zachodniej części Ukrainy wybuchł bunt w związku z przyjęciem osoby, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem.
Grupa aresztantów zabarykadowała się w celach, trzech próbowało podciąć sobie żyły.
ZOBACZ: Bunt w areszcie po przyjęciu chorego na Covid-19. Więźniowie próbowali podciąć sobie żyły
Początek łagodzenia restrykcji we Włoszech
Kto mieszka nad morzem, może się w nim wykąpać - to pierwsze złagodzenie restrykcji we Włoszech
Od 4 maja możliwe będą wizyty rodzinne, pogrzeby w ścisłym gronie i wstęp do parków -- ogłosił w niedzielę premier Włoch Giuseppe Conte, przedstawiając szczegóły odmrażania gospodarki i znoszenia restrykcji, wprowadzonych w związku z epidemią
Ponadto rząd wyraził zgodę na sprzedaż jedzenia na wynos. Ruszyć będzie mogła między innymi aktywność budowlana i produkcja.
Handel detaliczny ma zostać przywrócony 18 maja. Od tego dnia otwarte będą muzea i biblioteki.
1 czerwca wznowią pracę bary, restauracje, salony fryzjerskie.
ZOBACZ: Początek łagodzenia restrykcji we Włoszech. Chodzi o kąpiel w morzu
W Sztokholmie zamknięto pięć restauracji, w których było zbyt tłoczno
Wcześniej epidemiolodzy apelowali do mieszkańców o pozostanie w domach.
W pięciu zamkniętych lokalach dopatrzono się poważnych uchybień polegających m.in. na zbyt małych odstępach między stolikami oraz kłębiących się kolejkach przy barze. Wśród skontrolowanych 52 lokali, 32 otrzymały ostrzeżenia.
W weekend słoneczna pogoda oraz pierwsze dni po wypłacie (miała miejsce w piątek) spowodowały, że wielu Szwedów odwiedziło ogródki gastronomiczne. Grupy młodzieży świętowały na mieście zakończenie roku szkolnego. W wypowiedziach dla mediów uczniowie wyrażali żal z powodu odwołania przez dyrektorów placówek oficjalnych imprez. W jednej ze szkół powstała nawet list protestacyjny.
Premier Boris Johnson wrócił na Downing Street
Brytyjski premier Boris Johnson wrócił w niedzielę wczesnym wieczorem do swojej rezydencji na Downing Street - podała stacja Sky News.
Jak zapowiedziano, w poniedziałek przejmie on z powrotem kierowanie rządem.
Protest w Berlinie przeciwko obostrzeniom.
Kilkaset osób protestowało w sobotę w centrum Berlina przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez władze z powodu pandemii koronawirusa. Interweniowała policja.
Protestujący krzyczeli "Zwróćcie mi moje życie!" i nieśli transparenty z napisami: "Wolność to nie wszystko, ale bez wolności wszystko jest niczym" oraz "Tato, czym jest pocałunek ?"
ZOBACZ: Protest w Berlinie przeciwko obostrzeniom. "Bez wolności wszystko jest niczym"
Koronawirus w USA. Zmarłych jest ponad dwukrotnie więcej niż we Włoszech
O 2494 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszego bilansu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w USA na Covid-19 zmarły 53 511 osoby.
Zgodnie z danymi Uniwersytetu na Stany Zjednoczone przypada ponad jedna czwarta światowych zgonów na Covid-19. W USA zmarło już ponad dwukrotnie więcej osób zakażonych SARS-CoV-2 niż we Włoszech.
ZOBACZ: Koronawirus w USA. Zmarłych jest ponad dwukrotnie więcej niż we Włoszech
Czytaj więcej