Masz lampę bakteriobójczą? Może być szkodliwa dla zdrowia
Zalecana jest ostrożność przy stosowaniu lamp bakteriobójczych UVC, bo mogą być szkodliwe dla zdrowia, szczególnie dla seniorów. Oferty kupna takich lamp pojawiły się w internecie - informuje w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Lampy bakteriobójcze zwykle stosowane są w szpitalach, laboratoriach, czy gabinetach lekarskich. Służą do niszczenia m.in. wirusów i bakterii za pomocą promieniowania UVC. W dobie pandemii koronawirusa wiele osób decyduje się na zakup takiej lampy do domu. W sieci takie urządzenie można kupić w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Promieniowanie szkodliwe dla zdrowia
UOKiK na Twitterze informuje, że promieniowanie UVC jest szkodliwe dla zdrowia. "W czasie naświetlania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Po naświetlaniu konieczne jest wietrzenie ze względu na wytworzony ozon" - napisał UOKiK.
W internecie pojawiły się oferty lamp bakteriobójczych wykorzystujących promieniowanie UVC. Czy odkażanie nimi mieszkań jest bezpieczne? UOKiK zaleca ostrożność. O czym warto wiedzieć przed ewentualnym zakupem ➡️https://t.co/V4Ywv5Hjl4 pic.twitter.com/QHwECoiIfJ
— UOKiK (@UOKiKgovPL) April 24, 2020
Urząd wyjaśnił, że stosowanie lamp bakteriobójczych wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe do dezynfekcji jest wskazane w miejscach publicznych - pomieszczeniach, przez które przechodzi wiele osób, które dotykają różnych powierzchni.
"Promieniowanie UVC może w tym skutecznie pomagać, zwłaszcza w dezynfekcji powietrza i powierzchni, których nie można spryskać preparatem bakteriobójczym. Konieczne jest jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności" - napisał Urząd na swojej stronie.
Stosowanie w domach nie jest wskazane
Dodał, że stosowanie lamp (opraw) wytwarzających takie promieniowanie w domach, zwłaszcza jeśli mieszkają w nich starsze osoby, nie jest wskazane, bo wystarczy dezynfekcja środkami chemicznymi miejsc najczęściej dotykanych, czyli np. klamek i włączników.
ZOBACZ: Leczenie koronawirusa wybielaczem? Koncern ostrzega
"Jeśli już zdecydujemy się na zakup oprawy UVC, to powinna do niej być dołączona w języku polskim instrukcja lub ulotka informująca, jak bezpiecznie stosować urządzenie. Wskazane jest, aby oprawa była włączana i wyłączana zdalnie, np. poprzez pilota lub żeby była wyposażona we włącznik/wyłącznik czasowy. Jeśli tego nie posiada, to do oprawy powinna być dołączona certyfikowana przyłbica ochronna chroniąca przed promieniowaniem UVC. Osoba obsługująca lampę (włączanie i wyłączanie) powinna nakładać tę przyłbicę oraz być ubrana w odzież z długimi rękawami i rękawice ochronne, np. bawełniane. Czas ekspozycji podczas tych czynności powinien być krótki, a zabezpieczenie operatora oprawy zgodne ze wskazaniem producenta" - zaleca UOKiK.
Na co zwrócić uwagę?
Dodaje, że istotną informacją, jaką powinien podać producent takiego urządzenia, jest określenie czasu naświetlania, w zależności od odległości powierzchni świecącej oprawy od powierzchni dezynfekowanej tak, aby dawka promieniowania była skuteczna w unicestwieniu koronawirusa, czyli wynosiła ok. 2700 J/m2.
ZOBACZ: Czy nikotyna chroni przed koronawirusem? Zaskakujące wnioski naukowców
UOKiK zaznaczył, że więcej informacji w sprawie stosowania lamp bakteriobójczych UVC wykorzystujących promieniowanie ultrafioletowe można znaleźć w komunikacie opracowanym przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.