Internauci zapytali prezydenta o obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi
W przypadku, gdyby niektóre z osób nie mogły skorzystać ze szczepionki przeciw koronawirusowi ze względu na stan zdrowia, rozważałbym wprowadzenie obowiązkowych szczepień - poinformował prezydent Andrzej Duda podczas sesji Q&A na Facebooku. Dodał jednak, że jeżeli szczepionka byłaby bezpieczna dla wszystkich, to byłaby ona dobrowolna.
Prezydent pytany podczas sesji "Q&A" na Facebooku o to, czy szczepienie przeciw koronawirusowi w Polsce powinno być obowiązkowe, czy dobrowolne.
- Wydaję mi się, że to pytanie pozwala na bardzo szeroką polemikę w tym zakresie. Nie jestem epidemiologiem, nie jestem także biotechnologiem. Powiedziałbym tak - jeżeli okazałoby się, że są osoby, które nie mogą być zaszczepione, po prostu nie udziela im się takich szczepień, a w związku z tym, każdy kto byłby nosicielem koronawiursa i nie chciał się zaszczepić były dla nich zagrożeniem, to rozważałbym, czy nie wprowadzić tych szczepień jako obowiązkowych - powiedział prezydent.
WIDEO: zobacz sesję Q&A prezydenta Andrzeja Dudy
- Natomiast gdyby takiej sytuacji nie było, czyli gdyby nieszczepiony był tylko ten, kto nie chce się zaszczepić i to jest jego wola, to zostawiłbym te szczepienia, jako szczepienia dobrowolne. Po prostu - jak ktoś nie chce się szczepić, to on sam ryzykuje. Ale nie może być tak, że on ryzykuje kosztem innej osoby - dodał.
"Wznowienie ekstraklasy - słuszne posunięcie"
Andrzej Duda pytany o pomysł powrotu do gry piłkarskiej ekstraklasy, odparł, że jest to słuszne posunięcie.
- Wydaje mi się, że to jest słuszne posunięcie, żeby piłkarze mogli w miarę jak najszybciej wrócić na boiska i żeby rozgrywki ligowe mogły być wznowione. Nawet jeśli odbywają się bez udziału publiczności, to mogą być transmitowane, więc za pośrednictwem telewizji czy transmisji internetowych mogą fani taki mecz zobaczyć - powiedział Duda.
- To jest cenne, żeby w ten sposób można było się radować, cieszyć, mieć rozrywkę w tej rywalizacji sportowej - dodał prezydent.
Pytany o restrykcje dotyczące możliwości organizowania ślubów i wesel, odparł, że restrykcje będą jeszcze obowiązywały. Przekonywał, że zostały one wprowadzone dla dobra obywateli i prosił o wyrozumiałość.
Q&A premiera
We wtorek w sesji pytań i odpowiedzi na Facebooku uczestniczył premier Mateusz Morawiecki. Internauci pytali go m.in. o dalszą realizację projektu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, szczegóły dot. tarczy antykryzysowej, a także o ponowne dopuszczenie porodów rodzinnych.
ZOBACZ: Internauci pytali premiera o wesela w czasie epidemii. "Dystans jest potrzebny"
W czwartek lider Porozumienia Jarosław Gowin spotkał się z kandydatem na prezydenta i przewodniczącym PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Wspólnie zgodzili się, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich 10 maja jest "niemożliwe".
Wybory jednak w sierpniu?
- Być może rozwiązaniem kompromisowym byłyby wybory, które przeprowadzimy w sierpniu: czyli porządnie przygotowujemy głosowanie korespondencyjne, wprowadzamy na krótko stan klęski żywiołowej, co rozwiązuje nam problem 10 maja i pozwalamy Polakom rozstrzygnąć ten najważniejszy bój wyborczy w połowie sierpnia - mówił Gowin. Na temat tej propozycji były wicepremier ma rozmawiać z liderami Zjednoczonej Prawicy, z kolei Kosiniak-Kamysz - z liderami ugrupowań opozycyjnych.
ZOBACZ: Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i wybory w sierpniu. Kompromisowa propozycja Gowina
Według kwietniowego sondażu Kantar, największe poparcie w majowych wyborach prezydenckich uzyskałby Andrzej Duda, którego poparłoby 59 proc. głosujących. Na drugim miejscu znaleźli się: lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz niezależny kandydat Szymon Hołownia, którzy zgromadziliby po 7 proc. głosów.
Trzecie miejsce zajęli kandydat Lewicy Robert Biedroń oraz Konfederacji Krzysztof Bosak uzyskując po 5 proc. poparcia. Na czwartym miejscu znalazła się kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska, która uzyskała 4 proc. poparcia. Według sondażu 3 proc. Polaków zadeklarowało wybór innego kandydata, a 11 proc. nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.