Czy koronawirus uciekł z laboratorium? Eksperci wyjaśniają
W sieci nieustannie pojawiają się informacje, że nowy koronawirus powstał w laboratorium. Uczeni z Australii sprawdzili jednak, że patogen nie uciekł laborantom. - Wszystkie dotychczasowe dowody wskazują na to, że wirus wywołujący COVID-19 jest pochodzenia naturalnego, a nie sztucznego - wyjaśnia immunolog Nigel McMillan z Menzies Health Institute Queensland.
McMillan wyjaśnia, że niektórych "sekwencji" wirusa nie dałoby się wyprodukować w laboratorium.
W wyniku naturalnych procesów
W magazynie "Nature Medicine" opublikowano badanie, które naukowcy prowadzili na genomie SARS-CoV-2. Udało im się ustalić, że wirus nie został poddany mutacji genetycznej.
ZOBACZ: WHO: nie można na razie określić pochodzenia koronawirusa
- Porównując dostępne dane dotyczące sekwencji genomu dla znanych szczepów koronawirusa, możemy zdecydowanie ustalić, że SARS-CoV-2 powstał w wyniku naturalnych procesów - poinformował immunolog Scripps Research prof. Kristian Andersen.
- Dwie cechy wirusa, mutacje w części RBD białka kolczastego i jego wyraźny szkielet, wykluczają manipulację laboratoryjną jako potencjalne źródło SARS-CoV-2 - dodał.
Najbliższy znany krewny SARS-CoV-2
W sieci krążą spekulacje, że wirus "uciekł" z laboratorium Wuhan Institute of Virology (WIV).
- Najbliższym znanym krewnym SARS-CoV-2 jest wirus nietoperza o nazwie RaTG13, który był przetrzymywany w WIV. Istnieją pewne nieuzasadnione spekulacje, że ten wirus był źródłem SARS-CoV-2 - wyjaśnia wirusolog ewolucyjny z University of Sydney, Edward Holmes.
ZOBACZ: "Mamy lek na Covid-19. Pierwsze testy na chorych w maju"
- Jednak próbki RaTG13 pobrano z innej prowincji Chin (Yunnan), gdzie po raz pierwszy pojawił się COVID-19, a poziom różnic pomiędzy sekwencjami genomu między SARS-CoV-2 a RaTG13 odpowiada średnio 50 latom zmian ewolucyjnych - dodał naukowiec. Według niego musiałoby upłynąć co najmniej 20 lat, aby skumulować w zmutowanym wirusie taką liczbę różnic.
Instytut w Wuhan wielokrotnie zaprzeczał oskarżeniom o to że jest źródłem pandemii. W marcu szefowa badań nad koronawirusem nietoperzy w WIV, Shi Zhengli, wyjaśniła, że kiedy po raz pierwszy otrzymała próbki od wczesnych pacjentów z COVID-19, natychmiast przeprowadziła dokładne badanie na swoim oddziale, nie znajdując żadnej zgodności między wirusami, które były w jej laboratorium.
Kiedy nastąpiły mutacje?
Wirusy mogą mutować naturalnie w dowolnym miejscu - u gospodarzy zwierzęcych, u ludzi, a nawet w hodowlach komórek laboratoryjnych. Niestety, trudno jest ustalić, gdzie i jak nowy koronawirus uzyskał swoje mutacje, chociaż większość badaczy uważa, że proces ten obejmował gospodarza zwierzęcego.
Ponadto naukowcy nadal badają, czy mutacje niezbędne do spowodowania nowej choroby wystąpiły przed lub po tym, jak SARS-CoV-2 przeniósł się na ludzi.
Czytaj więcej