Premier: znaczna cześć społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki
- Koronawirus to test sprawności dla państw. Staramy się zarówno uzyskać sprzęt z całego świata, ale też uruchamiać produkcję krajową - mówił premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek szef rządu odwiedził Składnicę Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie (gm. Ostrów Mazowiecka).
Premier wskazywał, że starania państw o produkcję krajową "są dzisiaj priorytetem wszystkich rządów". Jednocześnie wskazywał, że Polska cały czas wprowadza sprzęt ochronny z Chin.
- Dzisiaj o sprzęt z Chin, trzeba to powiedzieć szczerze, zabijają się wszystkie państwa świata. Rozmowa prezydenta Dudy z prezydentem Xi Jinpingiem, czy moja rozmowa z premierem Li Keqiangem na pewno pomogły - mówił premier.
ZOBACZ: Przesunięcie wyborów i zmiany w konstytucji. Dziś negocjacje Gowina z KO
- Staramy się ściągnąć jak najlepszy sprzęt, a jednocześnie staramy się zapewnić produkcję krajową. Dlatego wielką radość sprawiło mi, jak w magazynach widziałem, maseczki ściągane np. z Lisowic, a przyłbice produkują producenci krajowi - dodał Morawiecki.
Zakontraktowane jest dostarczenie:
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 20, 2020
✔️103 mln maseczek medycznych
✔️33 mln masek z filtrami
✔️6,6 mln środków ochrony oczu
✔️3,5 mln kombinezonów ochronnych
✔️blisko 60 mln rękawic ochronnych pic.twitter.com/QO3ls8nlJq
- Dzisiaj targani jesteśmy takimi sprzecznościami. Z jednej strony przedsiębiorcy, ale też znaczna część pracowników chce byśmy otwierali gospodarkę. Z drugiej strony, służby medyczne, a także znaczna część polskiego społeczeństwa nie chce zbyt szybkiego otwarcia gospodarki. Obawiają się, że po przyduszeniu krzywej wzrostu zachorowań na koronawirusa, co w Polsce się udało, że gdzieś w maju, czy czerwcu nastąpi bardzo gwałtowny przyrost. Tego oczywiście nie chcemy. Dlatego rząd polski realizuje strategie bardzo wyważonego sposobu otwierania gospodarki. Sposobu, który pozwoli trzymać rękę na pulsie - mówił premier.
#ARM dostarcza placówkom medycznym respiratory. Liczba zamówionego sprzętu wynosi 1500 sztuk. pic.twitter.com/RkXng7i6St
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 20, 2020
Morawiecki przyznał, że jest przekonany, że dzięki wdrożeniu rozwiązań tarczy antykryzysowej uda się "uratować wiele miejsc pracy". - Około milion pracowników korzysta z postojowego, a ponad milion firm korzysta z różnych ulg i pomocy. Jesteśmy cały czas bardzo mocno na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem zarówno w zakresie medycznym jak i gospodarczym. - mówił.
Luzowanie ograniczeń
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącym częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem od poniedziałku przestaje obowiązywać zakaz przemieszczania się. Ponadto od poniedziałku można przebywać na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne, w tym w lasach, skwerach, parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach oraz plażach. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy. Osoby powyżej 13. roku życia mogą przemieszczać się samodzielnie z kolei godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w weekendy.
ZOBACZ: Czy w lesie trzeba mieć maseczkę ochronną?
W miniony czwartek premier Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedzieli również kolejne trzy etapy rezygnacji z panujących obostrzeń. Przechodzenie do kolejnego etapu ma być uzależnione od panującej sytuacji epidemicznej.
Czytaj więcej