Ekspertka: jakość powietrza może być związana z podatnością na Covid-19
Zamieszkiwanie obszarów o większym zanieczyszczeniu powietrza związane jest z większą podatnością na choroby krążenia i oddychania, a te dolegliwości podnoszą ryzyko zachorowania na Covid-19 - stwierdziła w rozmowie z hiszpańskim dziennikiem "El Mundo" amerykańska badaczka Rachel Nethery.
Nethery to jedna z autorek badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Harvarda, z którego wynika, że wysokie skażenie powietrza może być związane z większą liczbą zgonów wskutek Covid-19. Rozmówczyni "El Mundo" na amerykańskiej uczelni specjalizuje się w biostatystyce i analizie danych związanych z wpływem środowiska na wskaźnik zachorowalności.
Ryzyko dla organizmu podczas zachorowania na Covid-19
Amerykańska badaczka stwierdziła, że zamieszkiwanie obszarów charakteryzujących się większym zanieczyszczeniem powietrza już samo w sobie związane jest z większą podatnością na choroby krążenia i oddychania.
- Te dolegliwości tymczasem podnoszą ryzyko dla organizmu podczas zachorowania na Covid-19 - wyjaśniła Nethery.
ZOBACZ: Weteran, który zebrał miliony na walkę z koronawirusem, ma naśladowców
Specjalistka wskazała na konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań nad przypadkami zgonów w USA oraz w innych częściach Europy.
- Wysokie zanieczyszczenie środowiska może być po części odpowiedzią na wysoką śmiertelność z powodu Covid-19 w rejonie Madrytu oraz w Lombardii, ale wciąż potrzebujemy kolejnych studiów dotyczących skażenia atmosferycznego w Europie i jego wpływu na konsekwencje tej choroby - dodała.
Nethery powiedziała, że w prowadzonym przez jej zespół badaniu odnotowano, że wysokie zanieczyszczenie powietrza w aglomeracji Madrytu oraz we włoskiej Lombardii mogło mieć związek z najwyższym w Europie poziomem śmiertelności mieszkańców tych regionów na Covid-19.
Potwierdziło się to również w realiach amerykańskich
Badaczka wskazała, że zjawisko wysokiej śmiertelności osób zamieszkujących obszary o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza potwierdziło się również w realiach amerykańskich.
- Udowodniliśmy już, że populacja zamieszkująca w ostatnich 15-20 latach takie tereny w USA ma wyraźnie większy stopień śmiertelności osób chorych na Covid-19 niż na obszarach o niższym skażeniu powietrza - powiedziała Nethery.
W badaniu eksperci z Harvardu współpracowali z dwoma innymi amerykańskimi ośrodkami naukowymi: uniwersytetami Georgetown oraz Karoliny Północnej.
Czytaj więcej