Ponad 8 tys. zakażonych w Polsce. Kolejne ofiary
Po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 296 nowych zakażeniach koronawirusem, liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła osiem tysięcy. Jest ich 8214. Resort podał, że zmarły kolejne cztery osoby, łącznie zanotowano 318 zgonów.
Ministerstwo podało, że nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (133), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (37), kujawsko-pomorskiego (20), małopolskiego (10), podlaskiego (10), opolskiego (8), lubelskiego (8), warmińsko-mazurskiego (8), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (5), podkarpackiego (5) i pomorskiego (4).
Resort podał, że zmarły kolejne cztery osoby, trzy kobiety w wieku 64, 84 i 87 lat i 81-letni mężczyzna. MZ przekazało, że większość z tych osób miała choroby współistniejące
(1/3) Mamy 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw:
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 17, 2020
śląskiego (133), dolnośląskiego (43), wielkopolskiego (37), kujawsko-pomorskiego (20), małopolskiego (10), podlaskiego (10), opolskiego (8), lubelskiego (8), warmińsko-mazurskiego (8),
(2/3)
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 17, 2020
świętokrzyskiego (5), zachodnipomorskiego (5), podkarpackiego (5), pomorskiego (4).
Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-K Kędzierzyn Koźle, 64-K Tychy, 81-M Starachowice i 87-K Poznań.
"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 84-K Kędzierzyn Koźle, 64-K Tychy, 81-M Starachowice i 87-K Poznań. Większość osób miała choroby współistniejące. Liczba zakażonych koronawirusem: 8214/318 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe)" - poinformowano.
(3/3)
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 17, 2020
Większość osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 8214/318 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Resort poinformował także, że liczba osób hospitalizowanych wynosi 2673, liczba objętych kwarantanną 138004, a objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 25 tys. 773. MZ przekazało też, że wyzdrowiało 866 osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Yz4AeQbFD9
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 17, 2020
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek, że obecnie w jednoimiennych szpitalach zakaźnych i na oddziałach zakaźnych przebywa ponad 2,2 tys. pacjentów z COVID-19. Zajętych jest 140 respiratorów.
- Oznacza to, że z 10 tys. łóżek mamy zajętych w granicach jedynie 20 proc. Natomiast samych łóżek respiratorowych mamy obecnie zajętych 10 proc., ponieważ w samych tylko szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych tych łóżek respiratorowych jest 1,4 tys. - powiedział.
"Wydłużony czas oczekiwania na test"
Rzecznik resortu zdrowia był pytany o to, ile osób czeka na wykonanie testu na obecność koronawirusa.
- Ile osób czeka, to jest rzecz zmienna, bo 24 godziny to też jest oczekiwanie, a to jest standard. Czekanie czekaniu nie jest równe - odpowiedział Andrusiewicz.
Przyznał, że ministerstwo wie o przypadkach, gdy czas oczekiwania na test jest wydłużony. - Staramy się reagować, prosimy o informację konsultantów ds. procesu testowania, których wyznaczyliśmy, aby upłynniali ten ruch, tam gdzie jest jakiś zator albo nie dotrze samochód z wymazówką do osoby na kwarantannie, bo często mówimy o tym, że ten samochód dociera z opóźnieniem do osoby na kwarantannie. Cały czas kierujemy do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych prośbę o to, by upłynnić ten ruch i po to są wyznaczeni konsultanci wojewódzcy ds. procesu testowania - wyjaśnił.
ZOBACZ: Już prawie 3,5 miliona osób skontrolowanych w związku z kwarantanną
Rzecznik MZ mówił też o przekazywaniu środków ochrony osobistej dla personelu medycznego. - Teraz na bieżąco odbywa się transport za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali. Wcześniej te transporty były kierowane za pośrednictwem wojewodów. Teraz po wytycznych z Ministerstwa Zdrowia, które kieruje się wnioskami z jednostek służby zdrowia, te transporty kilku milionów maseczek cały czas wychodzą bezpośrednio do szpitali, placówek ochrony zdrowia, ratownictwa medycznego oraz domów pomocy społecznej - one też są zaopatrywane - oświadczył.
WIDEO: zobacz konferencję rzecznika ministerstwa
Epidemia w Polsce
Zapalenie płuc zwane COVID-19, które pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. W Polsce od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. W czwartek rygory przedłużono. Od 16 kwietnia obowiązkowe jest również zasłanianie twarzy w przestrzeni publicznej.
ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.
Czytaj więcej