Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 17 kwietnia

Polska
Koronawirus - Raport Dnia. Piątek, 17 kwietnia
PAP/Andrzej Grygiel
Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Polsce wynosi już 8379

Liczba potwierdzonych przypadków Covid-19 w Polsce wynosi już 8379. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 kolejnych zgonach. Minister zdrowia powiedział, że bezpieczne wybory prezydenckie w tradycyjnej formie mogą się odbyć najwcześniej za dwa lata. W Szwecji księżniczka podjęła się pracy w szpitalu, by odciążyć personel walczący z koronawirusem.

Podsumowujemy najważniejsze informacje dnia związane z rozwojem pandemii.

 

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi już 8379.

 

- od początku epidemii zmarły 332 osoby

- piątek przyniósł łącznie 461 nowych zakażeń i 18 zgonów

- do tej pory wyzdrowiało 866 osób

- najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. mazowieckim - 1883, a najmniej w woj. lubuskim - 81

- najwięcej zgonów odnotowano na Mazowszu - 100, zaś żadnego w Lubuskiem

- w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 179 654 próbki

- w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 10,5 tys. testów diagnostycznych

 

Wybory - tradycyjne i bezpieczne - najwcześniej za dwa lata

 

- Moje rekomendacje są bardzo jasne. Uważam, że wybory w tej tradycyjnej formie mogą odbyć się za dwa lata, kiedy będziemy bezpieczni - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Łukasz Szumowski. Minister zdrowia podkreślił, że "wybory korespondencyjne są znacznie bezpieczniejsze".

 

ZOBACZ: Szumowski: wybory korespondencyjne są znacznie bezpieczniejsze niż te tradycyjne

 

Wcześniej na konferencji prasowej minister mówił, że epidemia koronawirusa będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące, prawdopodobnie do półtora roku, dopóki nie pojawi się szczepionka. Poinformował też, że przedstawił już swoje rekomendacje dotyczące wyborów prezydenckich premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

 

- Moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tej tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych: są (wybory - red.) możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za dwa lata. I taka jest moja rekomendacja - powiedział Szumowski.

 

Dodał, że "jeżeli ugrupowania polityczne nie zgodzą się na taką formułę, takie rozwiązanie, wtedy jedyną formą bezpieczną przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne".

 

Prezydent podpisał o ustawę o tzw. tarczy antykryzysowej

 

Zasadnicza część ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2., uchwalonej przez Sejm, odnosi się do pomocy dla firm.

 

Przewidziano w niej m.in., że ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15 miesięczną karencją w spłacie.

 

ZOBACZ: "Tarcza antykryzysowa 2.0.". Prezydent podpisał ustawę 

 

Ustawa zakłada ponadto zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

 

Nowe prawo rozszerza też krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych "wakacji składkowych" o firmy zatrudniające do 49 osób. Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

 

Ponadto ustawa umożliwia uruchomienie tzw. tarczy finansowej, pozwalając na przykład Polskiemu Funduszowi Rozwoju emitować obligacje.

 

Zgodnie z ustawą przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności składkowych, nie są przychodem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie, przychodem takim nie będzie także kwota umorzonej pożyczki stanowiącej wsparcie.

 

Ustawa daje Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Polskiemu Funduszowi Rozwoju dostęp do danych zewidencjonowanych na koncie płatnika składek i koncie ubezpieczonego, co w istotny sposób ma ułatwić tym instytucjom realizację ustawowych zadań związanych ze skutkami epidemii wywołanej COVID-19.

 

Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci

 

Od 18 kwietnia wznawiamy obowiązkowe szczepienia - poinformował w piątek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że chodzi m.in. o szczepienie dzieci po porodzie, dzieci do 24. miesiąca życia oraz wskazał na dodatkowe zalecenia o szczepieniu, np. przeciwko pneumokokom i grypie.

 

ZOBACZ: Wracają obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Znamy termin

 

- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już rozpocząć z powrotem proces bieżących szczepień ochronnych - oświadczył rzecznik resortu zdrowia podczas konferencji prasowej.

 

Dodał, że szczegółowe informacje są zawarte w zaleceniu opublikowanym w piątek na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia (Komunikat w sprawie wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19), które zacznie obowiązywać od soboty 18 kwietnia.

 

Księżniczka zaczęła pracę w szpitalu, by pomóc w walce z epidemią

 

Szwedzka księżniczka Zofia przeszła trzydniowy kurs medyczny i rozpoczęła wolontariat w szpitalu w Sztokholmie. Będzie m.in. odkażać sprzęt, pracować w kuchni i czyścić pomieszczenia w budynku. Nie będzie mieć bezpośredniego kontaktu z zakażonymi koronawirusem.

 

- Zofia chce jako wolontariusz pomóc służbie zdrowia podczas epidemii koronawirusa, gdy brakuje personelu - wytłumaczyła Margaretha Thorgren, szefowa biura prasowego szwedzkiej rodziny królewskiej.

 

ZOBACZ: Księżna zaczęła pracę w szpitalu. Chce pomóc lekarzom walczącym z epidemią

 

W Szwecji do czwartku potwierdzono 12 540 przypadków koronawirusa, w tym 1333 zgony. Jedna trzecia ofiar Covid-19 zmarła w domach opieki. 

 

Rekordowa liczba wyleczonych z Covid-19 we Włoszech

 

We Włoszech odnotowano rekordowy wzrost liczby wyleczonych jednego dnia - ponad 2500 osób. W ciągu ostatniej doby zmarło 575 osób zakażonych koronawirusem - podała w piątek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans wzrósł do 22745.

 

ZOBACZ: Nowe dane z Włoch. Rekordowy wzrost liczby wyleczonych z Covid-19 jednego dnia

 

Zakażonych w całym kraju jest obecnie prawie 107 tys. osób. Liczba chorych od czwartku wzrosła o 355. To najniższy wzrost od 2 marca.

 

Liczba wyleczonych przekroczyła 42 tysiące.

 

WIDEO DNIA: ksenofobia w Chinach

 

- Niechęć do obcokrajowców jest nieporównywalna z wcześniejszymi falami (...). W chińskiej sieci przez kilka dni krążył rysunek z dwoma Chińczykami i śmieciem. Jeden z nich mówi - "o, to biały człowiek niestosujący się do zasad bezpieczeństwa", czyli - podświadomie - powinien wylądować w śmietniku. To samo z osobami o czarnej skórze - mówił Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.

 

 

pgo/hlk/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie