Koronawirus w filmach. Powstały dwie produkcje
"Wirus to strach, nadzieja jest lekarstwem" - tak brzmi hasło promujące film o koronawirusie SARS-CoV-2. "Corona" to produkcja kanadyjskiego reżysera, który dość szybko dostrzegł potencjał w rozprzestrzeniającym się patogenie. Jeszcze przed zakazem zgromadzeń nakręcił thriller rozgrywający się w windzie. Z kolei 10 kwietnia premierę miał horror klasy B - "Corona Zombies".
COVID-19, choroba wywoływana przez nowego koronawirusa, pojawiła się w chińskim Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Wystarczyło zaledwie kilka miesięcy, aby temat wszedł do popkultury. Szansę wykorzystał kanadyjski reżyser z irańskimi korzeniami - Mostafa Keshvari.
Winda z wirusem
Akcja stworzonej przez niego "Corony" toczy się w windzie, która niespodziewanie staje. Grupa sąsiadów różnych narodowości, w różnym wieku, zostaje w niej uwięziona. Jedną z bohaterek jest dziewczyna o azjatyckich rysach twarzy podejrzewająca u siebie COVID-19.
ZOBACZ: Tancerze mają sposób na koronawirusa. To "kwarantaniec"
"Strach i rasizm rozprzestrzeniają się szybciej, niż wirus" - czytamy w opisie filmu, który wydaje się skupiać bardziej na relacjach międzyludzkich, niż na samym wirusie. W sieci dostępny jest zwiastun obrazu. Oficjalna premiera jeszcze się nie odbyła.
Keshvari ma na swoim koncie już m.in. kilka filmów krótkometrażowych, jak "Tori’s Isolation", "I Ran" czy wielokrotnie nagradzany "Unmasked" opowiadający o muzułmańskiej imigrantce sekretnie uczęszczającej na zajęcia aktorstwa.
Horror klasy B
Mniej ambitnie do tematu podeszli twórcy "Corona Zombies", którego premiera odbyła się 10 kwietnia. Ich produkcja miała być satyrą na obecną sytuację.
Okazała się jednak zlepkiem wycinków ze starych produkcji przeplatanych ze scenami z Cody Renee Cameron. Część ujęć wygląda, jakby aktorka nagrała je samodzielnie.
W "Corona Zombies" wirus powodujący COVID-19 wywodzi się z... chińskiej fabryki produkującej zupę z nietoperzy.
Stan pandemii
Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w związku z sytuacją 11 marca stan pandemii. Do tej pory potwierdzone zostały 2 miliony przypadków COVID-19 na świecie. Wyzdrowiało 500 tys. osób, zmarło ponad 127 tysięcy.
Czytaj więcej