W związku z epidemią Parlament Europejski otwiera się na bezdomnych

Świat
W związku z epidemią Parlament Europejski otwiera się na bezdomnych
Wikimedia Commons/Steven Lek

Polityka przeniosła się do sieci, nie ma spotkań, tradycyjnego lobbingu, a na posiedzenia komisji, czy zebrania plenarne zjawia się w Brukseli garstka deputowanych. Parlament Europejski otwiera się za to dla bezdomnych i potrzebujących pomocy.

- To konkretna solidarność z obywatelami. To jest przesłanie Parlamentu Europejskiego. W porozumieniu z regionem stołecznym Brukseli postanowiliśmy udostępnić część naszego budynku osobom bezdomnym i najbardziej potrzebującym na czas tego poważnego zagrożenia dla zdrowia - oświadczył przewodniczący PE David Sassoli.

 

W Brukseli w jednym z budynków PE mają zostać utworzone dwie przestrzenie. Jedna dla bezdomnych, a druga dla tych, którzy opuszczą szpital, ale nadal nie mogą wrócić do domu, bo powinny odbywać kwarantannę.

 

"Jesteśmy blisko tych, którzy cierpią"

 

Dodatkowo kuchnie PE, przygotują ponad 1000 posiłków dziennie dla tych w potrzebie oraz dla pracowników ochrony zdrowia. Normalnie odpowiadają one za zaopatrzenie stołówek i restauracji, gdzie na co dzień stołują się eurodeputowani, ich asystenci oraz goście PE.

 

ZOBACZ: 37 miliardów euro na walkę z pandemią koronawirusa. PE poparł propozycje KE

 

- Jesteśmy blisko tych, którzy cierpią, którzy niestrudzenie pracują w naszych szpitalach, blisko mieszkańców Brukseli, a także Strasburga i Luksemburga, tych którzy nas goszczą, a dziś potrzebują naszej pomocy. Siłą Europy jest jej zdolność do działania w solidarności - zaznaczył Sassoli w przesłaniu wideo.

 

Druga siedziba Parlamentu Europejskiego we francuskim Strasburgu, która gości jedynie sesje plenarne zazwyczaj raz w miesiącu też ma zmienić swoje przeznaczanie w związku z pandemią. Miejsce zostało udostępnione francuskim władzom, które zapowiedziały, że zorganizują tam centrum kontroli i konsultacji dla osób podejrzewających u siebie Covid-19. Położony na obrzeżu miasta ogromny kompleks idealnie się nadaje, do tego by chorzy nie spotykali się przez przypadek z niebędącymi zakażonymi pacjentami miejskiego szpitala.

 

Zdalne sesje Parlamentu Europejskiego

 

Parlament Europejski zaoferował też udostepnienie swojej floty pojazdów zarówno w Brukseli, jak i w Strasburgu oraz Luksemburgu na potrzeby związane z pandemią, w tym na transport sprzętu medycznego.

 

ZOBACZ: Pracownik Parlamentu Europejskiego zmarł z powodu koronawirusa

 

- Mamy porozumienie, a teraz władze lokalne mogą zacząć planować, kiedy chcą to uruchomić. Wdrożenie jest w ich rękach - zaznaczyła rzeczniczka PE.

 

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego jeszcze na początku marca podjęło decyzje o rezygnacji z organizacji sesji w Strasburgu w związku z zagrożeniem związanym z pandemią. W drugiej połowie marca zapadła decyzja, że deputowani nie muszą przyjeżdżać do Brukseli, tylko mogą uczestniczyć w sesji plenarnej zdalnie, głosując za pośrednictwem poczty elektronicznej. Choć posiedzenia komisji i sesje plenarne teoretycznie nadal się odbywają w belgijskiej stolicy, parlament jest zamknięty dla gości z zewnątrz i dziennikarzy, a jego budynki są praktycznie puste.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie