Największy samolot świata leci do Polski. Przywiezie sprzęt medyczny
We wtorek na warszawskim Lotnisku Chopina ma wylądować największy transportowy samolot świata, który przywiezie do Polski ładunkek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu ma się znaleźć m.in. 7 mln maseczek, kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki: KGHM Polska Miedź i Lotos.
Prezes KGHM Michał Chludziński poinformował, że samolot wyruszył już z Chin do Polski. Lotniczy kolos ma wylądować na lotnisku w Warszawie we wtorek ok. godz. 9.30.
Wypełniony po brzegi An-225 właśnie ruszył z Chin. Do końca trwała walka o załadunek. To naprawdę nie było proste zadanie. Pierwsza operacja tym samolotem w walce z #Covid_19, w kolejce Francja i inni. Dzięki za wsparcie dla @MorawieckiM @MSZ_RP @MAPGOVPL pic.twitter.com/mifLZabwhJ
— Marcin Chludziński (@ChludzinskiM) April 13, 2020
Antonov An-225 Mriya to największy samolot na świecie. Maszyna ma ponad 84 metry długości, napędzany jest sześcioma silnikami odrzutowymi. Maszyna może przewieźć maksymalnie 250 ton ładunku.
📦✈️Transport ponad 1050 m3 sprzętu zabezpieczającego zamówionego w Chinach przez @kghm_sa oraz @GrupaLOTOS jest już na pokładzie An-225 Mrija - największego samolotu transportowego na świecie.#CargoDlaPolski pic.twitter.com/mCvpcklh5z
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) April 13, 2020
Trzecia wizyta w Polsce
Samolot został wyprodukowany tylko w jednym egzemplarzu. Powstał w 1988 roku, w czasach ZSRR w zakładach lotniczych Aviant. Jest tak duży, że jest w stanie przewieźć prom kosmiczny na swoim grzbiecie, a w ładowni blisko 100 samochodów osobowych.
ZOBACZ: Niemcy zamykają popularne "tanie" linie lotnicze. Lufthansa do restrukturyzacji
Obecnie An-225 Mriya jest używany komercyjnie od 2001 r. przez ukraińskie linie Antonov Airlines do transportu ciężkich ładunków.
Maszyna gościła w Polsce w 2003 i w 2005 roku.
Wtorkowy transport jest kolejnym zorganizowanym przez KGHM na apel premiera Mateusza Morawieckiego. Pierwszy samolot wylądował 26 marca. Łączna wartość materiałów medycznych, zakupionych ze środków spółki to około 15 mln USD.