Szefowa KE: szczególnie dokładnie przyglądamy się Węgrom

Świat
Szefowa KE: szczególnie dokładnie przyglądamy się Węgrom
PAP/EPA/Szilard Koszticsak
13 krajów UE wyraziło zaniepokojenie nadzwyczajnymi krokami podjętymi przez rząd Węgier

Komisja Europejska obserwuje, jak kraje członkowskie reagują na pandemię Covid-19. - Ze względu na krytyczne doświadczenia z przeszłości, szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom - powiedziała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- Większość krajów UE podjęła środki nadzwyczajne. Jest to zasadniczo w porządku w czasach kryzysu - von der Leyen powiedziała w rozmowie opublikowanej w niedzielę w dzienniku "Bild am Sonntag".

 

- Środki te muszą być odpowiednie, tymczasowe i demokratycznie kontrolowalne - dodała.

 

ZOBACZ: Polska, Czechy i Węgry o wyroku TSUE. "Bez znaczenia praktycznego"

 

Komisja obserwuje reakcje wszystkich państw członkowskich na kryzys. - Ze względu na krytyczne doświadczenia z przeszłości, szczególnie dokładnie przygląda się Węgrom - stwierdziła.

 

Szefowa KE podkreśliła, że jest gotowa do działania, jeśli ograniczenia wprowadzone na Węgrzech przekroczą "dozwolony poziom". W takim przypadku Budapesztowi grozi postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego - dodała.

 

"Będziemy musieli nauczyć się żyć z wirusem"

 

W rozmowie z "Bild am Sonntag" szefowa KE poradziła także, aby wstrzymać się z planowaniem letnich wakacji. - Obecnie nikt nie jest w stanie sporządzić wiarygodnych prognoz na lipiec i sierpień - powiedziała.

 

Dodała, że KE "w najbliższych dniach" przedstawi zalecenia dotyczące stopniowego znoszenia nadzwyczajnych restrykcji jakie kraje UE wprowadziły, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 

ZOBACZ: Tusk chce "przemyśleć" sprawę utrzymania Fideszu w EPL. Powodem ustawa dot. koronawirusa

 

- Będziemy musieli nauczyć się żyć z wirusem przez wiele miesięcy, prawdopodobnie do przyszłego roku - dodała. 

 

W zeszłym tygodniu 13 krajów UE wyraziło zaniepokojenie nadzwyczajnymi krokami podjętymi przez rząd Węgier w celu zwalczania kryzysu epidemicznego, zgłaszając obawy, że stanowią one zagrożenie dla zasad praworządności, demokracji i praw podstawowych.

 

Węgierska ustawa przewiduje, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie