Tradycja święcenia pokarmów. Przyślij nam zdjęcie swojego koszyczka
Święcenie pokarmów w wielkanocnych koszyczkach to kultywowana w Wielką Sobotę przez Polaków tradycja. W tym roku w związku z pandemią koronawirusa błogosławienia pokarmów w kościołach nie będzie, ale to nie znaczy, że mamy zrezygnować z przygotowania koszyczka. Czekamy na wasze zdjęcia.
Choć święcenia pokarmów nie będzie w tradycyjnej formie, to część proboszczów zdecydowała, że przejadą przez parafię i z samochodu pobłogosławią wielkanocne koszyczki. Pokarmy można pobłogosławić też samemu w domu przed uroczystym śniadaniem.
Zdjęcia swoich wielkanocnych koszyczków możecie przesłać przez platformę Twój News. Pokażemy je na antenie Polsat News.
Wasze koszyczki:
#Święconka
Do publikowania zdjęć wielkanocnych koszyczków zachęca też episkopat. - Pomimo braku w tym roku obrzędu poświęcenia pokarmów w kościołach, nie rezygnujmy z przygotowania wielkanocnych koszyczków z pisankami. Zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Zdjęcia naszych koszyków możemy publikować w mediach społecznościowych z hasztagiem #Święconka - mówi rzecznik KEP Paweł Rytel-Andrianik.
Rzecznik KEP zaprosił też do łączenia się ze wspólnotą Kościoła w Liturgii Wigilii Paschalnej poprzez transmisje. - To najważniejsza liturgia w roku, gdy śpiewany uroczysty Exsultet, czyli Orędzie Paschalne, ogłaszające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, słuchamy czytań z Pisma Świętego, które przeprowadzają nas przez całą historię zbawienia: od stworzenia świata, aż do zmartwychwstania. To czas nadziei, zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział.
ZOBACZ: Czy poniedziałek będzie "lany"? Wielkanocne prognozy IMGW
W Wielką Sobotę o godz. 12 na antenie Polsat News odbyła się transmisja symbolicznego poświęcenia pokarmów, modlitwy Anioł Pański i przesłania kard. Kazimierza Nycza ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
#Wielkanoc
Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, tegoroczne święta przeżywany w naszych domach, bez spotkań z rodziną i znajomymi. - Nie bądźmy jednak w tym czasie sami, kontaktujmy się poprzez rozmowy telefoniczne i komunikatory internetowe. Jako znak pamięci wysyłajmy zdjęcia naszym bliskim i przyjaciołom. Podzielmy się tym jak świętujemy w mediach społecznościowych. Zdjęcia i filmiki możemy publikować z hasztagiem #Wielkanoc. Stwórzmy wspólnotę przy wirtualnym wielkanocnym stole, w oczekiwaniu na możliwość bezpośredniego kontaktu - podkreślił.
Zachęcił też do pomocy seniorom, chorym i samotnym oraz do modlitwy w intencji zmarłych i ich rodzin. - Pamiętajmy w tym czasie również o lekarzach, pielęgniarkach, ratownikach medycznych i wszystkich, którzy Święta Wielkanocne spędzą w pracy dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa - dodał.
Czytaj więcej