Pomoc dla rolników na czas pandemii. Dostępne "kredyty klęskowe"
Kredyty preferencyjne i przesunięcie unijnych środków z inwestycji na wsparcie gospodarstw rolnych - to pomoc dla rolników przewidziana na czas epidemii koronawirusa - poinformował resort rolnictwa.
Epidemia koronawirusa dotyka wszystkie sektory gospodarki, w tym także rolnictwo. Niestety, wcześniej zaplanowane wydatki będą musiały poczekać - powiedział w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Wyjaśnił, że bardzo są zaawansowane rozmowy z Komisją Europejską, aby niewykorzystane do tej pory środki z PROW 2014-2020 przesunąć z inwestycji na bezpośrednie wsparcie dla gospodarstw.
Kredyt klęskowy
Inną formą pomocy jest udostępnienie rolnikom kredytów preferencyjnych, chodzi o kredyt tzw. klęskowy, pula środków na ten cel wynosi 1 mld złotych.
- Ci rolnicy, którzy mieli oszacowane klęski mogą uzyskać bardzo nisko oprocentowany kredyt na 100 proc. strat, rozliczany w 50 proc. fakturami. Przy czym uwzględnione zostaną zaległe faktury wystawione od czasu wystąpienia klęski - podkreślił minister. Dodał, że jeżeli w ciągu kilkunastu dni okaże się, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże to pula środków zostanie zwiększona do 2 mld zł.
ZOBACZ: Prezydent o tarczy antykryzysowej: rolnicy będą traktowani jak przedsiębiorcy
Resort przypomniał, że uruchomiony został również preferencyjny kredyt klęskowy - inwestycyjny, z którego można sfinansować naprawę zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, uszkodzonych ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych, elementów infrastruktury rolniczej oraz zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego i stada podstawowego inwentarza żywego. Ta akcja kredytowa opiewa na 0,5 mld zł.
- Pod koniec kwietnia, po uzgodnieniach z KE, uruchomimy zostanie kredyt obrotowy już dla wszystkich rolników, nie tylko tych, którzy ponieśli straty klęskowe. Wysokość środków, które będą uruchamiane dla gospodarstw - to ponad 1 mld złotych z dotacją ze środków UE - zapowiedział Ardanowski.
Wypłata środków na zakup materiału siewnego
Szef resortu rolnictwa poinformował również, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinno zakończyć się wypłacanie środków w ramach dopłat bezpośrednich za 2019 r. Do tej pory zrealizowano już ponad 96 proc. wypłat (według unijnych przepisów wypłaty przewidziane są do końca czerwca - red.).
Trwa wypłata środków na zakup kwalifikowanego materiału siewnego. Ok. 50 proc. tej puli już trafiło do rolników, a reszta zostanie wypłacona w pierwszym tygodniu po świętach.
ZOBACZ: Siemoniak: w kolejnych "tarczach" szukamy właściwego działania, a gospodarka tonie
Odnosząc się do bezpośredniej pomocy suszowej, Ardanowski poinformował, że Rada Ministrów podjęła decyzję, że w pierwszych dniach po świętach zostanie wypłaconych 278 mln złotych, które dotrą do 90 tysięcy rolników. Natomiast "większym" rolnikom zostanie wypłacona tylko część środków.
- Na pozostałą część będą musieli zaczekać, niestety, konsekwencje koronawirusa ponosimy wszyscy - stwierdził minister. Zapewnił jednak, że pieniądze te nie przepadną, tylko zostaną wypłacone później. Dodał, że Polska, jako jedyny kraj w Europie stosuje bezpośrednią pomoc suszową. Takiego wsparcia nie mają rolnicy w innych krajach UE.