Wielkanoc bez wizyty w kościele. Powstał specjalny serwis dla wiernych

Polska
Wielkanoc bez wizyty w kościele. Powstał specjalny serwis dla wiernych
PAP/Roman Zawistowski

Bez święcenia koszyczków z pokarmem. Ze względu na obostrzenia, w tym roku chrześcijanie są pozbawieni możliwości spędzenia Wielkanocy w taki sposób, jak było to możliwe w ubiegłych latach. Z pomocą wychodzi serwis "Święta w domu'', który powstał pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego. Wierni znajdą tam wskazówki m.in. w kwestii spędzania poszczególnych dni.

Ojciec Marcin Wrzos, redaktor naczelny portalu "Święta w Domu" w rozmowie z Polsat News, zachęcał do odwiedzenia strony. - Ma nam pokazać, jak te święta możemy spędzić w gronie rodzinnym - powiedział.

 

Serwis został stworzony pod patronatem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Kon-ferencji Episkopatu Polski i archidiecezji poznańskiej.

 

ZOBACZ: Kolejny konkurent PKP Intercity? Polregio chce uruchomić pociągi nad morze

 

- W Wielki Czwartek obchodzimy ustanowienie eucharystii. W kościele jest taki obrzęd, który z języka łacińskiego nazywamy "mandatum", czyli "obmycie nóg''. Przypominam nam, że jako chrześcijanie mamy sobie nawzajem służyć - mówił o. Marcin Wrzos.

 

Jak przyjąć duchowo komunię świętą?

 

Wskazówką na Wielki Piątek jest np. ustawienie krzyża w domu w jakimś szczególnym miejscu. - Możemy go ucałować wieczorem przy modlitwie - dodaje duchowny.

 

Redaktor naczelny portalu "Święta w Domu" zaprasza również do oglądania transmisji liturgii w Wielki Piątek. - Warto posłuchać gorzkich żali, wejść w tajemnice drogi krzyżowej - zaznaczył.

   

Serwis przypomina również o możliwości przyjęcia duchowo komunii świętej. - Jest to element życia chrześcijańskiego zapomniany przez długie lata - jak zauważył o. Marcin Wrzos.

 

ZOBACZ: #CzytamyDlaDzieci - Fundacja Polsat zabiera najmłodszych w bajkową podróż na Instagramie

 

Pierwszym jej elementem jest akt żalu i wyznanie wiary. Później należy przeczytać fragment Ewangelii oraz zmówić modlitwę ''Ojcze nasz...''.

 

- Następnie zaprosić Jezusa do swojego serca. - Po prostu powiedzieć w takim skupieniu: Panie Boże, na ile potrafię, zapraszam cię do swojego serca, chcę się z tobą zjednoczyć - dodał o. Wrzos.

 

"Ksiądz na sygnale"

 

Serwis informuje też o specjalnej infolinii, dzięki której można porozmawiać z kapłanami. Jest czynna cały tydzień w godz. 10:00-12:00 oraz 17:00-20:00 pod numerem telefonu 61 102-00-00.

 

"Sytuacja, w której mamy ograniczony dostęp do życia sakramentalnego, a życie duszpasterskie w parafiach praktycznie nie istnieje, wśród wielu ludzi rodzą się pytania dotyczące sakramentu pokuty, Komunii Świętej duchowej, przeżywania transmisji Mszy Świętej on-line, liturgii domowej lub przygotowania i przeżywania Świąt Wielkanocnych" - zauważono w opisie infolinii "Ksiądz na sygnale"

 

"Niektórzy po prostu potrzebują duchowej rozmowy i umocnienia. Mamy nadzieję, że rozmowa z kapłanem - na ile to możliwe przez telefon - przyniesie odpowiedzi na nurtujące pytania oraz będzie duchowym umocnieniem dla wszystkich, którzy z tej formy pomocy skorzystają" - dodano. - Jest to rodzaj infolinii duchowej - mówił o. Wrzos. - Czasami ktoś jest samotny i po prostu chce porozmawiać - podkreślił.

 

Redaktor naczelny portalu "Święta w Domu" zaznaczył, że w czasie Triduum Paschalnego du-chowni, w ramach akcji "Ksiądz na sygnale", będą czekać na wiernych nieco dłużej.

 

ms/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie