Tarcza antykryzysowa 2.0. "Widać kryzys" vs. "przedstawiamy w niej konkretne fakty i liczby"
Sejm wznowił w środę prace nad projektami tarczy antykryzysowej: rządowym oraz PSL-Kukiz 15. Posłowie zajęli się sprawozdaniem komisji finansów, która pracując nad projektem rządowym wprowadziła do niego kilkanaście poprawek, w tym rozwiązania z projektu Koalicji Polskiej. Po godzinie 14:00 marszałek Sejmu ogłosiła przerwę do 20:00.
Pierwotnie, izba miała wznowić obrady o godz. 10.
Jako przedstawiciel KO głos zabrał Dariusz Rosati.
- Kryzys państwa widać w szpitalach. Sytuacja w służbie zdrowia jest dramatyczna. Otrzymujemy setki tysięcy sygnałów o tym, że brakuje środków ochrony osobistej. (...) O pomoc proszą samorządy, przedsiębiorstwa. Wszystko to pokazuje, że działania rządu nie spełniają oczekiwań. Mamy do czynienia z fatalną praktyką, gdy rząd daje 150-stronicowe projekty ustaw i daje nam 24 godziny na zapoznanie się z nimi - mówił.
ZOBACZ: Tarcza antykryzysowa. Złożono prawie 318 tys. wniosków o pomoc
- Procedujemy ustawę, która zmienia 60 innych ustaw. Do szczególnych "klejnotów" należy zapis o polskim związku łowieckim, gdzie przesuwa się wybory, mimo że nie ma to żadnego związku z tym, czym powinniśmy się zajmować. (...) Ta pomoc, którą miała nieść ta ustawa, jest niewystarczająca. Odrzuciliście wszystkie nasze poprawki, w tym te najważniejsze, jak 20 mld złotych na służbę zdrowia czy zasiłek dla rodziców dzieci do 15 roku życia - dodał Rosati.
"To łata naszywana na to, co miało ratować polską gospodarkę, a jej nie uratuje"
- Tarcza 2.0 to tak naprawdę łata naszywana na to, co miało ratować polską gospodarkę, ale jej nie uratuje. to kpina z inteligencji Polaków, ale też prawników, jeśli chodzi o wątpliwą jakość legislacji. (...) Konfederacja przygotowała ponad 40 poprawek do tej dziurawej, papierowej, tarczy antykryzysowej, które rząd uznaje, ale potem przedstawia jako swoje. (...) Składamy m.in. ważną poprawkę o obowiązkowe wakacje kredytowe i leasingowe na 6 miesięcy bez dodatkowych umów - mówił z kolei Krzysztof Bosak (Konfederacja).
"Od kilku tygodni informujemy, co robimy dla ludzi kultury"
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński z Sejmowej mównicy zwrócił się do marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i zadanego przez nią wcześniej pytania.
- Nie wiem, z jakiego pani powodu mówi, że sytuacja nie dotyczy ludzi kultury i sytuacji polskiej kultury. Od kilku tygodni informujemy, co robimy. Pani wyszła na mównicę i powiedziała, że nic nie robimy. Ludzie kultury pracują w ramach działalności gospodarczej, obie tarcze przedstawiają bardzo wiele rozwiązań dla przedsiębiorców w obszarze kultury. Bardzo często działają oni także w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą lub umowy cywilno-prawne. Tarcza przedstawia konkretne fakty, liczby, pieniądze - mówił.
Dodał także, że komunikat w sprawie egzaminów ósmoklasisty będzie ogłoszony w czwartek, 9 kwietnia.
Rozwiązania uzupełniające
Projekt rządowy zakłada rozwiązania uzupełniające do pierwszej "tarczy antykryzysowej"; mają one służyć m.in. ochronie miejsc pracy. Jedną z propozycji rządowych jest wprowadzenie 3-miesięcznych "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób. Zgodnie z "pierwszą" tarczą antykryzysową takie uprawnienie dotyczyło mikrofirm niezatrudniających do 9 pracowników.
ZOBACZ: Eksmisja za przemoc domową? Jest zgoda komisji
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w środę nad ranem poparła kilkanaście zmian do rządowego projektu ustawy, głównie autorstwa PiS. Jedna z nich zakłada, że sprawcy przemocy domowej będą mogli być poddawani eksmisji pomimo epidemii koronawirusa.
Ułatwienia w dostarczaniu korespondencji
Inna poprawka dotyczyła wyłączenia spod reżimu ustawy korespondencji z sądów, prokuratury, od komorników oraz organów ścigania. Projekt przewiduje bowiem m.in. ułatwienia w dostarczaniu korespondencji np. przez możliwość odebrania przesyłki poleconej bez wizyty na poczcie. Zgodę komisji uzyskała też poprawka dająca wojewodom możliwość wskazania lekarzy, dentystów do stwierdzenia zgonu poza szpitalem.
ZOBACZ: "Nie będzie szybszej opieki medycznej dla ważnych urzędników państwowych i ich rodzin"
W projekcie znalazł się zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy", wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych, rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy, szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej, rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej, wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe.
20 mld zł na zakup niezbędnego sprzętu do szpitali
Poselski projekt ustawy o "utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej" zakłada m.in. przeznaczenie 20 mld zł na zakup niezbędnego sprzętu do szpitali, monitorowanie oddziałów geriatrycznych i domów pomocy społecznej, a także wprowadzenie dodatków dla pracowników ochrony zdrowia.
Przewiduje też zawieszenie poboru podatków oraz zaliczek na podatki od wszystkich firm oraz wprowadzenie pełnej dobrowolności w płaceniu przez nie składek na ubezpieczenia społeczne. Odprowadzenie podatków lub niepobranych zaliczek na podatki nastąpiłoby nie wcześniej niż 90 dni po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego, stanu epidemii lub stanu nadzwyczajnego.