Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego – podano szczegóły
Nie ulega wątpliwości, że cała polska kultura, wręcz kultura światowa, poniosła wielką stratę wraz z przejściem Pana Profesora do wieczności – mówił abp Marek Jędraszewski. Na stronie archidiecezji krakowskiej poinformowano również o szczegółach pogrzebu kompozytora.
Arcybiskup złożył wyrazy współczucia żonie oraz osobom i środowiskom, związanym ze śp. prof. Krzysztofem Pendereckim, dla których jego odejście "stało się trudnym i bolesnym przeżyciem".
Msza św. pogrzebowa przy trumnie z ciałem będzie miała charakter prywatny. Zgodnie z wielowiekową krakowską tradycją, która towarzyszy przy pogrzebach osób wybitnych i wyjątkowo zasłużonych, urna z prochami prof. Pendereckiego tymczasowo zostanie złożona w krypcie bazyliki św. Floriana.
ZOBACZ: "Przeogromny polski kompozytor". Francuskie media oddają hołd Krzysztofowi Pendereckiemu
Po ustaniu pandemii planowany jest uroczysty pogrzeb. Prochy wybitnego artysty mają być złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie.
Kompozytor z międzynarodowym sukcesem
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat. Był wybitnym twórcą, jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.
Światowy rozgłos przyniosły artyście utwory awangardowe z lat 60., tj: "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza" – to one zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.
ZOBACZ: Nie żyje Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor miał 86 lat
Był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, a także członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych.
Za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, oraz prestiżowymi nagrodami, w tym m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.
Czytaj więcej