"Człowiek kultury, jakiej nam dziś potrzeba". Wspomnienia o Krzysztofie Pendereckim
"Nie żyje Krzysztof Penderecki, Wielki Polak, kompozytor, muzyk. Człowiek kultury, jakiej nam dziś potrzeba - wysokiej, sięgającej szczytów, napełniającej ducha nadzieją" - napisała na Twitterze europosłanka Janina Ochojska. 86-letni artysta odszedł w niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie.
Informację o jego śmierci potwierdziło Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka, żona kompozytora.
Pendereckiego wspominają osoby ze świata kultury, polityki, a także ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.
Nie żyje Krzysztof Penderecki @PendereckiCente. Wielki Polak, kompozytor, muzyk. Człowiek kultury jakiej nam dziś potrzeba - wysokiej, sięgającej szczytów, napełniającej ducha nadzieją. Już jutro w Lusławicach specjalny koncert w wykonaniu @BPOrchestra https://t.co/Kn4O0JNt7G pic.twitter.com/bWwuX9kV99
— Janina Ochojska (@JaninaOchojska) March 29, 2020
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta, przyjaciela Wrocławia.
— Jacek Sutryk (@SutrykJacek) March 29, 2020
Pamiętam wiele z jego koncertów w naszym mieście. Te wspomnienia pozostaną z nami, podobnie jak tablica poświęcona jego osobie pod NFM. pic.twitter.com/Dc5njV75V9Smutny niedzielny poranek z informacją Polskiego Radia o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Jeden z gigantów polskiej kultury, który dla mojego pokolenia był od zawsze i od zawsze budził podziw i fascynację. Cześć Jego Pamięci!
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) March 29, 2020Po długiej, ciężkiej chorobie zmarł #KrzysztofPenderecki - jeden z najwybitniejszych polskich muzyków, światowy autorytet w dziedzinie muzyki klasycznej. Był profesorem i rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie. Miał 86 lat. pic.twitter.com/Mz2kmLBPGW
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) March 29, 2020
Krzysztof Penderecki - jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów. Brak słów, pozostają dźwięki. pic.twitter.com/ty1hYzN7gc
— Marek Belka (@profMarekBelka) March 29, 2020
Krzysztof Penderecki R.I.P. Mistrzu! Spoczywaj w spokoju... zdj. @onetpl pic.twitter.com/oRkWzurjMW
— HirekWrona (@HirekWrona) March 29, 2020
Krzysztof Penderecki. Wielki kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny. Wielki Dębiczanin. R.I.P.
— Mateusz Borek (@BorekMati) March 29, 2020
Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Wielkiego kompozytora, twórcę światowych horyzontów. Każdego dnia był dla nas powodem narodowej dumy.
— Grzegorz Schetyna (@SchetynadlaPO) March 29, 2020
Cześć Jego Pamięci! pic.twitter.com/v8YLyHzv09
Miał dwie wielkie pasje: drzewa i muzykę. W obu był niezwykle konsekwentny, profesorski, przekonywujący. Swiatowej klasy geniusz i wielki ambasador naszej kultury. Jak Go pożegnać w czasach koronawirusa? Pewnie chciałyby tysiące. Dziś niemożliwe. Sam po prostu posadzę drzewo.
— Bogdan Zdrojewski (@BZdrojewski) March 29, 2020
Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone. 1/2
— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) March 29, 2020
Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego Kompozytora. RiP
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) March 29, 2020
Krzysztof Penderecki całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał - muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych. Niech spoczywa w pokoju.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 29, 2020
"Człowiek lojalny, o ogromnym talencie"
- Penderecki był autentycznym, wybitnym polskim kompozytorem. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal - powiedział na wieść o śmierci Krzysztofa Pendereckiego kompozytor i pianista Zygmunt Krauze.
- Znałem Krzysztofa Pendereckiego od wczesnych lat sześćdziesiątych. Był to człowiek lojalny, o ogromnym talencie, który w sposób nadzwyczajny potrafił stworzyć utwory do dzisiaj ważne, które będą istotne nadal - ocenił Krauze. - Brak mi słów. Jest to niesamowicie przykra wiadomość - dodał.
Krauze zwrócił uwagę, że w twórczości Krzysztofa Pendereckiego daje się wyodrębnić "dwa główne nurty". - Jeden z nich - to jest nurt awangardowy, którym torował wówczas nową drogę dla całej muzyki europejskiej - podkreślił kompozytor.
- A później zainicjował też nowy kierunek, który zwrócił tę awangardę w stronę bardziej uduchowioną - w kierunku związanym z religią chrześcijańską. I ten nurt w sposób twórczy, we wspaniałej formie reprezentował. Miał wielu, wielu naśladowców - wyjaśnił Krauze.
- W obu kierunkach był Penderecki w awangardzie. To znaczy, że był odkrywcą, a jednocześnie w swoich utworach ukazywał mnóstwo swojego kolorytu, swojego osobistego przeżycia - podkreślił.
Członek honorowy najważniejszych akademii artystycznych
Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.
"Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy" - napisano w komunikacie stowarzyszenia.
ZOBACZ: Nie żyje Adam Słodowy. Lubiany prezenter miał 96 lat
Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.
Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew - architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.
Czytaj więcej