Bez paniki i sensacji. Tych lekarzy warto obserwować na Instagramie
Polska
Ci lekarze mówią o pandemii koronawirusa, posługując się fachową wiedzą. foto: Instagram
Maja Herman, Magdalena Krajewska, Katarzyna Woźniak, Wojciech J. Falęcki czy Michał Błoch - to właśnie tych lekarzy warto obserwować na Instagramie w czasach pandemii. Racjonalnie, fachowo, często także z dystansem, ale przede wszystkim, bez podsycania emocji i wywoływania sensacji opowiadają o koronawirusie i najlepszej profilaktyce.
Z całego świata napływa do nas ogrom informacji. Część z nich okazuje się być fake newsami zasiewającymi niepokój wśród odbiorców. Z sondażu IPSOS wynika, że w tygodniu od 9 do 15 marca wszystkich udostępnionych w sieci treści na temat koronawirusa na godzinę było średnio 5162.
Ci lekarze przekazują wyłącznie rzetelną wiedzę oraz wskazówki dotyczące dbania o swoje zdrowie w czasie pandemii.
1. Maja Herman - psychiatrka, psychoterapeutka (@maja_herman_amici)
W publikowanych postach i przeprowadzanych transmisjach na żywo opowiada m.in. o tym, jak adaptować się do aktualnej sytuacji oraz nie ulegać zbiorowej panice i lękowi. Jedna z założycielek facebookowej grupy wsparcia dla medyków i policjantów.
"UWIERZ! uwierz, że gdy na różnych profilach psychiatrki, psycholożki, psychoterapeutki piszą o zbiorowej panice, a teraz już globalnej to coś w tym jest. LUDZIE ZARAŻAJĄ SIĘ TAK SAMO STRACHEM JAK WIRUSAMI. Lęk i hormony z nim związane mają dramatyczny wpływ na naszą odporność, więc albo bierzecie się wszyscy za siebie albo czeka nas APOKALIPSA PANIKI".
Post udostępniony przez Maja Herman🧠🦢 (@maja_herman_amici)
2. Katarzyna Woźniak - lekarka, autorka kanału na Youtube i bloga Mama i Stetoskop (@mama.i.stetoskop)
Na co dzień dzieli się wiedzą medyczną z różnych dziedzin. W ostatnim czasie nagrała m.in. film o tym, jak robić bezpieczne zakupy podczas epidemii oraz przeprowadziła live z wirusologiem, dr hab. n. med. Tomaszem Dzieciątkowskim z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Post udostępniony przez Kasia Woźniak (@mama.i.stetoskop)
3. Wojciech J. Falęcki - rezydent położnictwa i ginekologii, magister fizjoterapii (@dr_wojciechjfalecki)
Na jego profilu możemy przeczytać historie ciąż, nierzadko trudnych przypadków. W czasie pandemii koronawirusa Falęcki zachęca odbiorców do czytania wyłącznie sprawdzonych informacji oraz odnosi się m.in. do tematu noszenia maseczek.
4. Michał Błoch - lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, pracuje w Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska "Formuła dobra" (@drhospice)
Dzieli się trudnymi, często wzruszającymi, historiami z życia młodych pacjentów hospicjum. W ostatnich tygodniach mówił m.in. o tym, jak stara się chronić podopiecznych przez zakażeniem koronawirusem.
"Odpowiedzialność. »A co się pan doktor wygłupia w tej masce i przyłbicy?« »Co ty Michał chory jesteś, że w maseczce chodzisz?« To są pytania, które w trakcie mojego wczorajszego dyżuru padły z ust personelu medycznego Kliniki. A ja się po prostu staram chronić. Chronię się tym, co jestem jeszcze w stanie zorganizować we własnym zakresie - bo ze strony szpitala nie otrzymałem na razie absolutnie nic z tego, co widzicie na zdjęciu. Chcę chronić swoich bliskich, chronić swoich pacjentów z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID".
5. Magdalena Krajewska - lekarka rodzinna-rezydentka, autorka bloga i kanału na Youtube (@instalekarz)
Jak sama pisze, "Celem mojej działalności w portalach społecznościowych jest w prosty, logiczny i jak najmniej medyczny sposób edukowanie pacjentów z zakresu medycyny i profilaktyki oraz przemycanie wiedzy zdobytej jako mama". O koronawirusie rzeczowo, ale także - dla rozluźnienia atmosfery - z przymrużeniem oka.