"Słyszałem wiele głosów przedsiębiorców na temat rządowego programu. Nie nadają się do cytowania"
- Słyszałem bardzo wiele głosów przedsiębiorców na temat tego programu ("tarcza antykryzysowa" - red.), ale żaden nie nadaje się do cytowania - powiedział w "Graffiti" przewodniczący Nowoczesnej Adam Szłapka.
- Przede wszystkim, to co jest naprawdę potrzebne przedsiębiorcom to to, żeby ich zwolnić z danin publicznych na czas epidemii, przede wszystkim z ZUS - powiedział polityk.
ZOBACZ: Morawiecki dla CNN: plan ochrony gospodarki będzie skuteczny
- Po długiej dyskusji, obliczeniach, ustaliliśmy, że zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020 r. - poinformował w sobotę prezydent. Pytany o tę propozycję, Szłapka pytał: "wiemy, ile będzie trwała epidemia?"
"Władza nie ma pomysłu, jak pomóc naprawdę przedsiębiorcom"
- Tam jest bardzo wysoki próg przychodów - 50 proc. Pytanie jak to będzie liczone, bo tego nie wiemy. Z tego co słyszałem, to ma być liczony spadek przychodów w stosunku z lutego do marca. Wiemy, że luty jest najkrótszym miesiącem, od połowy lutego mamy już do czynienia z pandemią. Mam poczucie, że władza nie ma pomysłu, jak pomóc naprawdę przedsiębiorcom, tylko szuka obejść, żeby ogłosić coś bardzo fajnego, PR-owego, ale żeby za tym nic się nie kryło - powiedział szef Nowoczesnej.
Szłapka podkreślił, że należy zwolnić przedsiębiorców z danin publicznych na cały czas trwania epidemii. - Bez żadnych ograniczeń biurokratycznych, dla wszystkich, którzy w stosunku do zeszłego roku stracili, powiedzmy, ok. 20 proc przychodów. Taki był nasz postulat i to jest szczególnie ważne - mówił polityk w rozmowie z Piotrem Witwickim.
ZOBACZ: Zakażony poseł: to trudna lekcja dla nas i dla mnie osobiście
Zapytany, czy opozycja poprze rozwiązania rządowe, Szłapka odparł, że "chciałby zobaczyć te rozwiązania". - Ja nie mówię o zapowiedziach prezydenta czy minister Emilewicz, że będzie zwolnienie z ZUS, na razie tego nie wiemy w rozwiązaniu ustawowym. Na razie wiemy o odroczeniu, więc w takiej formule to jest nie do przyjęcia, bo to jest jak policzek dla przedsiębiorców - dodał szef Nowoczesnej.
WIDEO: cała rozmowa z Adamem Szłapką
Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".
Czytaj więcej