"Niech przykład idzie z góry!". Apel nauczycieli do Agaty Dudy
"Pani Agato, niech przykład idzie z góry! Proszę nam pokazać, jak to się robi" - tak w mediach społecznościowych nauczyciele odpowiadają pierwszej damie, która kilka dni temu zachęcała pedagogów do prowadzenia zajęć online.
11 marca ogłoszono, że od 12 marca nie będą odbywały się lekcje, a od 16 do 25 marca włącznie, szkoły zostaną zamknięte. 20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii oraz przedłużeniu zamknięcia szkół do świąt Wielkanocnych.
"Proszę nam pokazać, jak to się robi"
- Mamy wyjątkowy, niełatwy dla nas wszystkich czas. Mimo wszelkich trudności powinniśmy wszyscy zadbać o to, by dzieci i młodzież miały możliwość nauki także w warunkach domowych - mówiła w środę pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, która wspiera inicjatywę #AkcjaEdukacja.
Na słowa pierwszej damy, która przez wiele lat uczyła języka niemieckiego, w mediach społecznościowych odpowiadają nauczyciele.
"Pani Agato, niech przykład idzie z góry! Proszę nam pokazać jak to się robi" - piszą pdagodzy.
ZOBACZ: Deloitte: Tarcza antykryzysowa w niewielkim stopniu odnosi się do dużych firm
Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy.
"Ale poproszę, by nie była to lekcja w elitarnym liceum w dużym mieście, tylko w zwykłej szkole, gdzie chodzą dzieci nie mające laptopa, nie umiejące poradzić sobie, gdy link nie działa..." - pisze pani Anna.
"Chętnie użyczę mojego sprzętu , udostępnię moje warunki i uczniów najlepiej wybranych losowo i poproszę na wszystkich poziomach + rozszerzenie" - dodaje pan Andrzej.
"Chętnie obejrzę takie zajęcia starszej koleżanki po fachu. I do awansu się przyda udział w takich otwartych lekcjach. Pozdrawiam germiastycznie." - napisał pan Mariusz.
Pierwsza dama czyta książkę
W czwartek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Pierwsza Dama w ramach akcji #zostanwdomu będzie czytała książkę Otfrieda Preusslera pt. "Malutka Czarownica".
Kolejne odcinki trafiają do serwisu YouTube umieszczane przez konto "W Pałacu Prezydenckim". Pierwszy odcinek dodano 19 marca, a kolejny 23.
#AkcjaEdukacja
Organizatorami akcji są Ministerstwo Cyfryzacji i inicjatywa GovTech Polska. Na platformie www.gov.pl/zdalnelekcje zarówno uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z materiałów przeznaczonych na konkretne zajęcia przygotowanych m.in. przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Dotychczas opublikowane pliki i strony internetowe realizują program szkoły podstawowej oraz szkół średnich i branżowych ze starego systemu. Osoby korzystające ze strony mogą zgłosić własne propozycje materiałów, lub narzędzi edukacyjnych.
W zakładce "Zdalna Klasa" można z kolei znaleźć porady dotyczące prowadzenia lekcji online.
ZOBACZ: Szef MEN: prawdopodobnie przerwa w szkołach zostanie wydłużona
Na stronie zamieszczono m.in. propozycje narzędzi, które ułatwią kontakt z uczniem, poradniki wideo i darmowe zasoby edukacyjne.
"Chcemy się policzyć i udowodnić, że koronawirus to nie #koronaferie i wykorzystać czas spędzony w domu najlepiej jak tylko potrafimy! Zostańcie z nami! Tutaj będziemy dzielić się z Wami najciekawszymi informacjami i pokazywać aktywności przygotowane wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i innymi instytucjami. Pokażmy, że spędzamy ten czas w najlepszy możliwy sposób!" - przekonuje zespół GovTech Polska.