Zmarł Emil Karewicz. Miał 97 lat
Emil Karewicz zmarł w środę nad ranem w szpitalu. Rodzina przekazała Polsat News, że jego śmierć była nagła. Aktor w ubiegłym tygodniu skończył 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach", a zwłaszcza Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie".
Emil Karewicz zmarł w środę nad ranem w szpitalu. Według rodziny jego śmierć była nagłym przypadkiem.
Kondolencje ministerstwa kultury
"Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Emila Karewicza. Zmarł w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: H. Brunnera w serialu »Stawka większa niż życie«, oficera gestapo w filmie »Jak rozpętałem drugą wojnę światową« oraz króla Jagiełły w »Krzyżakach«" - podał w środę na Twitterze resort kultury.
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Emila Karewicza. Zmarł w wieku 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: H. Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie", oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" oraz króla Jagiełły w "Krzyżakach". pic.twitter.com/f3djB8cV2b
— Ministerstwo Kultury (@MKiDN_GOV_PL) March 18, 2020
Emil Karewicz urodził się w 1923 r. w Wilnie. Karierę aktorską rozpoczął w tamtejszym Teatrze Małym, gdzie zagrał rolę Małpy w Kwartecie I. Kryłowa. W czasie II wojny światowej walczył w 2 Armii WP.
Wybitny aktor na emeryturę przeszedł w 1983 r.
Po wojnie ukończył "Studio Dramatyczne Iwo Galla". Grał na scenach łódzkich: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Od 1962 związany z Warszawą, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym i od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy). Na emeryturę przeszedł w 1983 r.
ZOBACZ: Nie żyje aktor Max von Sydow. Był znany m.in. z filmów Ingmara Bergmana
Wybitny aktor znany był również z roli Tadeusza "Warszawiaka" w "Bazie ludzi umarłych" oraz dziadka w "W kogo ja się wrodziłem". Wystąpił także m.in. w "Kanale", "Cieniu", "Bajlandzie", "Sztosie" oraz serialach "Czarne chmury", "Lalka", "Polskie drogi", "Szaleństwo Majki Skowron", "Alternatywy 4", "M jak miłość", "Barwy szczęścia", "Sukces", "Tak czy nie?", "Na dobre i na złe".
Występował w Teatrze TV i Teatrze PR ("Kilka dni w Reno", "Kollokacja", "Potop", "Gehenna").
W 2004 r. odcisnął swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach.
Mistrz filmowych epizodów
W sumie zagrał w 150 filmach, ale nigdy nie otrzymał roli głównej. Choć często grał epizody, jego gra aktorska sprawiła, że zapisał się w pamięci widzów. Krytycy te kreacje określali mianem mistrzowskich.
- Nie lubię tego określenia. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena - mówił aktor w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2003 roku.
Emil Karewicz był także z zamiłowania artystą plastykiem. W wolnych chwilach malował pejzaże. W grudniu ubiegłego roku Polsat News był na wernisażu artysty w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Czytaj więcej