16 nowych przypadków koronawirusa. Pierwsze zakażenia w Gdańsku
16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Są one potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (dwie we Wrocławiu i jedna w Bolesławcu), 5 z woj. lubelskiego (Lublin), 3 z Łodzi, 2 z Gdańska i 1 z Opola.
Informację o nowych zakażeniach przekazał resort zdrowia na Twitterze: przed godz. 9:00 o 13 przypadkach, a kilkadziesiąt minut później o kolejnych trzech.
Wyniki dotyczą 2 osób z woj. świętokrzyskiego (Starachowice), 3 z woj. dolnośląskiego (2 Wrocław i 1 Bolesławiec), 5 z woj. lubelskiego (Lublin) oraz 3 z woj. łódzkiego (Łódź). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 81/2 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 14, 2020
Mamy 3 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą 2 osób z woj. pomorskiego (Gdańsk) i 1 z opolskiego (Opole). Liczba osób zakażonych koronawirusem: 84/2 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 14, 2020
W Polsce zanotowano łącznie 84 przypadki koronawirusa, w tym 2 zgony.
Zobacz aktualną mapę zakażeń.
Nastolatkowie wśród zakażonych
Zakażeni z Lubelszczyzny, o których poinformowano w sobotę, mieli styczność z osobami, u których już wcześniej wykryto koronawirusa. Dotychczas na terenie województwa lubelskiego stwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
Dwóch nowych chorych z Dolnego Śląska przebywa w szpitalu, a jeden w kwarantannie domowej. W sumie w regionie odnotowano dotychczas 11 przypadków zakażeń, w tym jeden zgon.
ZOBACZ: Prezydent Brazylii nie jest zakażony koronawirusem
Z kolei pacjenci z woj. łódzkiego (młody mężczyzna i dwóch nastolatków), o których poinformowano w sobotę, są w stanie dobrym. Również oni mieli kontakt z zakażoną osobą.
Podobnie chorzy z woj. świętokrzyskiego są młodzi i w dobrym stanie - przekazała rzeczniczka wojewody Ewa Łukomska.
Dwie ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce
Pierwszą ofiarą koronawirusa w Polsce była 57-letnia kobieta leczona w poznańskim szpitalu. Pacjentka była w ciężkim stanie - była podłączona do respiratora, w stanie śpiączki farmakologicznej.
ZOBACZ: Msze święte do 50 osób? Episkopat odpowiada
Natomiast w piątek wieczorem we wrocławskim szpitalu zmarł 73-letni mężczyzna, również zakażony koronawirusem. Podobnie jak 57-latka, prócz COVID-19 zmagał się z towarzyszącymi chorobami.
Wracają kontrole graniczne na przejściach. Kwarantanna dla wjeżdżających do Polski
W piątek wieczorem szef rządu Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i przywróceniu kontroli granicznych dla cudzoziemców.
ZOBACZ: Czym jest stan zagrożenia epidemicznego? Jak przebiega kwarantanna? Wyjaśniamy
- Naszym podstawowym zadaniem jest powstrzymanie takiego tempa przyrostu zakażeń, jaki zarejestrowali nasi sąsiedzi - wyjaśnił Morawiecki.
Do Polski nie przylecą samoloty zza granicy
Premier wyjaśnił, że wszyscy Polacy powracający z zagranicy poddani będą obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Zapewnił, że rząd stara się ograniczyć dopływ nowych osób z zagranicy.
Rząd wprowadził również zakaz lądowania na polskich lotniskach międzynarodowych lotów przewożących pasażerów. Wyjątkiem są samoloty przewożące obywateli polskich powracających do kraju samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.
ZOBACZ: Rząd zakazał międzynarodowych lotów. Będą wyjątki
Zdecydowano też o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary – zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.
Ponadto szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w Polsat News, że w sobotę o godz. 11 zbierze się rządowy zespół zarządzania kryzysowego ws. pandemii koronawirusa.
Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?
COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.
ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.