Wojsko na ulicach, zamykane miasta? MON dementuje. "Typowy fake news"
Doniesienia o wyprowadzeniu wojsk na ulice oraz zamykaniu miast to fake newsy - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu Wojska Obrony Terytorialnej uruchomią infolinię dla osób poddanych kwarantannie. Minister poinformował również o dalszym przebiegu trwających w Polsce ćwiczeń NATO Defender Europe 20.
Na piątkowym briefingu prasowym Błaszczak zaapelował o nieuleganie panice w związku z wystąpieniem koronawirusa.
- Chciałem zdementować fake newsy o tym, że Wojsko Polskie będzie wyprowadzane na ulice. To jest typowy fake news - podkreślił. Błaszczak zaznaczył też, że dezinformacją są doniesienia o zamykaniu miast. - Apeluję, aby czerpać informację z wiarygodnych źródeł, takie źródła to strony internetowe polskiego rządu - zaznaczył.
Wojsko wspiera inne służby
Minister podkreślił, że wojsko aktywnie wspiera inne służby w zapewnianiu bezpieczeństwa. Jako przykład wskazał działania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na lotniskach. - Żołnierze mierzą temperaturę podróżnym, a także zbierają formularze lokalizacyjne - zaznaczył. Błaszczak poinformował też, że "terytorialsi" wspierają seniorów i kombatantów. Z kolei żołnierze operacyjni - dodał - w tym z wojsk lotniczych, m.in. transportują środki medyczne.
W całym kraju wspieramy 304 kombatantów #ArmiaKrajowa i innych organizacji niepodległościowych.
— Terytorialsi - Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) March 12, 2020
Utrzymujemy kontakt telefoniczny, reagujemy na potrzeby, robimy zakupy, zapewniamy transport.
Nasze działania skupią się na ograniczaniu ryzyka zachorowania.#Terytorialsi pic.twitter.com/t3cUO7Bl7O
- Gotowe są także inne rodzaje wojsk, np. wojska inżynieryjne. Jedna z brygad logistycznych wspierała Straż Graniczną w ustawianiu kontenerów na granicach, Straż Graniczną wspierają również żołnierze WOT - powiedział minister podkreślając, że również wojskowe służby medyczne aktywnie wspierają cywilną służbę zdrowia.
Infolinia WOT ze wsparciem psychologicznym
Szef MON poinformował, że na początku przyszłego tygodnia WOT uruchomi infolinię z dyżurami psychologów, którzy będą wspierać osoby przebywające na kwarantannach. - Wsparcie psychologiczne świadczone przez żołnierzy WOT jest bezcenne - ocenił.
1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz m. in. ratowników med. którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia, pozostają w gotowości aby pomagać w walce z #koronawirus. Poleciłem WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 13, 2020
Minister przypomniał również, że zawieszone zostały zajęcia na wojskowych uczelniach. - Jednocześnie chciałem podkreślić, że studenci w mundurach są żołnierzami Wojska Polskiego. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, są do dyspozycji, aby wspierać inne służby - podkreślił.
ZOBACZ: Trzy nowe przypadki koronawirusa. Łącznie w Polsce jest ich 61
Łącznie w Polsce od 4 marca, czyli od dnia, gdy poinformowano o pierwszym przypadku w kraju, zdiagnozowano 64 osoby zarażone SARS-CoV-2, jedna z zakażonych osób zmarła. To pacjentka hospitalizowana w Poznaniu. Jej stan był ciężki, cierpiała też na inne choroby.
Co z ćwiczeniami NATO Defender Europe 20?
Błaszczak rozmawiał w piątek z sekretarzem obrony USA Markiem Esperem, o czym poinformował na Twitterze. Rozmowa dotyczyła trwających w Polsce ćwiczeń NATO Defender Europe 20 i zagrożenia koronawirusem.
Błaszczak zadeklarował we wpisie, że ćwiczenia Defender pozostają priorytetem naszej współpracy, a Polska będzie dalej silnie w nie zaangażowana.
Jestem po rozmowie @EsperDoD. Omówiliśmy kwestie dot. największego od lat ćwiczenia #DefenderEurope. Będziemy dążyć, by #koronawirus miał jak najmniejszy wpływ na jego przebieg. Defender pozostaje priorytetem naszej współpracy, a PL będzie dalej silnie zaangażowana w ćwiczenia.
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 13, 2020
Ćwiczenia są największymi od 25 lat w tej części Europy - ma w nich w sumie wziąć udział 37 tys. osób, w tym 20 tys. przerzuconych z USA i 9 tys. stacjonujących w Europie, oraz żołnierze innych krajów NATO. Dodatkowo równolegle prowadzone będzie polskie ćwiczenie Anakonda. Działania wojsk obejmą poligony m.in. w Polsce, Niemczech i krajach bałtyckich. Łącznie w Defender Europe i powiązanych z nimi ćwiczeniach - Allied Spirit, Dynamic Front, Saber Strike i Swift Response - weźmie udział 37 tys. żołnierzy z 18 państw.
Czytaj więcej