Premier Kanady poddał się kwarantannie. Jego żona czeka na wynik badania
Premier Kanady Justin Trudeau i jego żona Sophie poddali się kwarantannie. Jak podaje agencja Associated Press, Sophie Trudeau wróciła w środę z Wielkiej Brytanii z objawami charakterystycznymi dla łagodnej grypy. Agencja Reutera przekazała, że żonie premiera wykonano test na obecność koronawirusa. Wynik badania nie jest jeszcze znany.
48-letni Trudeau nie wykazuje symptomów zakażenia i zamierza wykonywać swoje obowiązki zdalnie z domu, przynajmniej do czasu, kiedy otrzymają z żoną wynik jej testu - wskazano w oficjalnym oświadczeniu. Nie zawiera ono jednak informacji o tym, czy kwarantannie poddaje się także troje dzieci premierostwa.
Jak podano w komunikacie, premier będzie w czwartek rozmawiał przez telefon o nowym koronawirusie z innymi przywódcami światowymi. Odbędzie też konferencję telefoniczną na ten temat ze specjalną komisją ds. Covid-19 powołaną w ramach gabinetu.
Zaplanowane na czwartek spotkania Trudeau i wicepremier Chrystii Freeland z przywódcami Pierwszych Narodów (ludności rdzennej) oraz z premierami prowincji i terytoriów zostały odwołane. To ostatnie spotkanie dotyczyć miało m.in. wpływu najnowszych spadków cen ropy na gospodarkę Kanady i epidemii Covid-19.
Dodatkowy miliard na walkę z koronawirusem
W środę premier Trudeau ogłosił na Twitterze wyodrębnienie dodatkowego budżetu 1 mld dolarów kanadyjskich na walkę z koronawirusem - to w przeliczeniu na złotówki około 2,85 mld.
As COVID-19 continues to spread, we are taking every precaution to minimize the health, economic, and social impacts of the virus in Canada. And today, we announced a billion-dollar COVID-19 Response Fund to address the impacts of the virus on our country and to keep you safe. ⤵️ pic.twitter.com/1HWcDIDTra
— Justin Trudeau (@JustinTrudeau) March 11, 2020
W środę po południu kanadyjska minister zdrowia Patty Hajdu powiedziała przed parlamentarną komisją zdrowia, że zagrożonych infekcją nowym koronawirusem jest od 30 do 70 proc. kanadyjskiego społeczeństwa. Jednocześnie dodała, że urzędnicy służby zdrowia nie widzą na razie potrzeby wprowadzenia zakazu publicznych zgromadzeń.
Zgodnie ze stanem na 11 marca, Kanada odnotowała 103 potwierdzone przypadki zakażenia, w tym 42 - w prowincji Ontario, 39 - w Kolumbii Brytyjskiej, 14 - w Albercie, 7 - w Quebecu i 1 u obywatela repatriowanego z zagranicy.
Czytaj więcej