Telemedycyna pomogła zdiagnozować koronawirusa - ekspert medyczny Fundacji Polsat
Pierwszy chory na koronawirusa w Polsce zgłosił chorobę telefonicznie i po rozmowie z lekarzem pierwszego kontaktu został przejęty przez służby sanitarno-epidemiologiczne. Zakażony przebywa na oddziale zakaźny. Według eksperta medycznego Fundacji Polsat prof. Pawła Januszewicza telemedycyna ułatwi opanowanie epidemii choroby COVID-19.
- Telemedycyna jest czymś, co może ułatwić opanowanie sytuacji - powiedział prof. Paweł Januszewicz, który odniósł się do procedur obowiązujących w Polsce w kwestii diagnozowania koronawirusa.
Telemedycyna to nowa dziedzina diagnostyki, a częściowo także świadczenia innych usług medycznych, która wykorzystuje nowoczesne metody komunikacji umożliwiające lekarzowi działanie na odległość z wykorzystaniem telekomunikacji i informatyki. Rozwiązania związane z telemedycyną umożliwiają już m.in. przeprowadzanie badań na odległość z wykorzystaniem dedykowanych aplikacji.
Januszewicz uważa, że postępowanie służb było sprawne. Jak stwierdził minister zdrowia, prof. Łukasz Szumowski jest bardzo dobrym fachowcem.
ZOBACZ: Koronawirus jest w Polsce. Minister zdrowia podał informację na konferencji prasowej [WIDEO]
Według informacji podanych przez szefa resortu zdrowia, pacjent zgłosił się do lekarza pierwszego kontaktu, który zalecił zwrócenie się do służb sanitarnych ze względu na duże zagrożenie zakażeniem koronawirusem. Obecnie mężczyzna jest izolowany na oddziale zakaźnym szpitala w Zielonej Górze.
- W 80 proc. lekarz stawia pierwsza diagnozę na podstawie komunikacji z pacjentem - podkreślił prof. Paweł Januszewicz w Polsat News.
WIDEO: Rozmowa z prof. Pawłem Januszewiczem ws. koronawirusa:
Do tej pory w Polsce kwarantanną objętych jest około 500 osób. Resort zdrowia podkreślił, że są to osoby zdrowe.
Czytaj więcej