Zmiany w programie "Czyste Powietrze". Ma być łatwiej i szybciej
Szybsza ocena wniosków, wyższe dotacje dla rozwiązań zeroemisyjnych oraz pomoc dla uboższych gospodarstw – takie zmiany zapowiada rząd w programie "Czyste Powietrze". "Cieszę się z nich bo Polski Alarm Smogowy od dawna walczył o program bardziej przyjazny dla beneficjenta" - skomentował Andrzej Guła, prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.
"Czyste powietrze to sprawa, która dotyczy nas wszystkich. To również nazwa największego proekologicznego programu w historii Polski o wartości 100 miliardów złotych. Dziś podczas śniadania roboczego z ekspertami i mediami rozmawialiśmy o dziesięciu kluczowych zmianach, by szybciej i sprawniej walczyć o czyste powietrze" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Szczegóły zmian ma przedstawić we wtorek po południu wraz z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i Piotrem Woźnym, prezesem Narodowego Funduszu Ochroy Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wszystko w "jednym okienku"
O wprowadzanych ułatwieniach dla beneficjentów piszą aktywiści Krakowskiego Alarmu Smogowego na smoglab.pl.
Podkreślają przede wszystkim, że uproszczone będą wnioski aplikacyjne, a czas ich oceny przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska skróci się z 90 do 30 dni. Skrócić ma się też czas na wypłacenie dotacji. Na konto wnioskującego ma ona trafić maksymalnie 30 dni po dostarczeniu faktur.
... i znacząco uproszczony wniosek o dotację - oparty o oświadczenia a nie czasochłonne zaświadczenia
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) March 3, 2020
Łatwiejsze a być też samo złożenie wniosku. Przez włączenie banków do dystrybucji programu, wniosek o dotację i pożyczkę będzie można złożyć w "jednym okienku". Ma on zostać rozpatrzony w ciągu dwóch tygodni.
ZOBACZ: Sopot walczy z "kopciuchami". Dofinansuje ich wymianę
Preferencyjnie mają być także traktowane rozwiązania bezdymne i odnawialne źródła energii. Za zamontowanie pompy ciepła i termomodernizację domu można liczyć na 25 tys. zł dotacji. Zamontowanie paneli woltaicznych to dodatkowe 5 tys. zł.
Zapoznajcie się ze zmianami w programie #CzystePowietrze na @SmogLab
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) March 3, 2020
Cieszę się z nich bo @alarm_smogowy
od dawna walczył o program bardziej przyjazny dla beneficjenta. https://t.co/crTTgAHlXs
Najuboższe gospodarstwa mogą z kolei liczyć na dotację podwyższoną do 60 proc. kosztów kwalifikowanych.
Jak informuje smoglab.pl, wnioski w "nowej formie" będzie można składać już na przełomie marca i kwietnia.