Koronawirus dotarł do Czech. Trzy przypadki
O trzech potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Czechach poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Vojtiech. To pierwsze zakażenia groźnym Covid-19 w tym kraju. Wszyscy zainfekowani przyjechali z Włoch.
Trzy pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa uzyskano w niedzielę podczas badania 13 próbek. Testy mają zostać potwierdzone przez laboratorium w Berlinie. Vojtiech poinformował, że pacjenci są odizolowani na oddziałach zakaźnych w Pradze i w Uściu nad Łabą, w północno-zachodnich Czechach.
W Pradze i Uściu
W szpitalu zakaźnym w Pradze znajduje się 68-letni Czech, który był na konferencji naukowej na uniwersytecie w Udine na północnym wschodzie Włoch. Po powrocie został objęty kwarantanną w domu. Według kierowniczki praskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Zdenki Jagrovej mężczyzna o swoim stanie na bieżąco informował służby sanitarne i od 26 lutego miał kontakt tylko z żoną. - Miał coraz większe kłopoty z oddychaniem, dlatego zdecydowano o pobraniu próbek - przekazała Jagrova.
W szpitalu zakaźnym w Pradze znajduje się także 21-letnia Amerykanka, która studiuje w Mediolanie. Gdy źle się poczuła, trafiła na oddział ratunkowy w jednym z praskich szpitali, skąd została przewieziona do szpitala zakaźnego. Vojtiech poinformował, że towarzyszy jej koleżanka z Ekwadoru, u której stwierdzono symptomy koronawirusa, ale testy dały wynik negatywny i zostaną powtórzone w poniedziałek. - Docieramy do informacji o tych kobietach; dotąd nie były one precyzyjne - powiedziała Jagrova.
ZOBACZ: Muzeum Luwru odcięte od świata. Powodem koronawirus
Z kolei do szpitala im. T.G. Masaryka w Uściu nad Łabą trafił 44-latek, który przebywał z rodziną był na nartach we Włoszech. - Podróżował samochodem z żoną i czwórką dzieci. Wszyscy są objęci kwarantanną w domu, nie mają oznak zakażenia, ale ponieważ podróżowali z tym mężczyzną, ryzyko zakażenia jest wysokie, w najbliższym czasie zostaną poddani testom - powiedział Vojtiech. Już po konferencji prasowej ministra poinformowano, że chory został przewieziony do kliniki chorób zakaźnych w Pradze.
Apel ministra zdrowia
Kierownik Państwowego Instytutu Zdrowia (SZU) Pavel Brzezovsky powiedział, że wyniki dotychczasowych testów są najprawdopodobniej precyzyjne, ale zostaną powtórzone w laboratorium w Niemczech. Zapowiedział także, że będą weryfikowane testy osób, z którymi kontaktowali się pacjenci i ich bliscy.
Minister zdrowia zaapelował, by w miarę możliwości ludzie ograniczyli podróże do regionów uznanych za objęte ryzykiem w związku z koronawirusem. Podkreślił, że ryzyko zakażenia istnieje przede wszystkim w północnych Włoszech. Wykluczył zamknięcie granic, ponieważ, jak wskazał, według ekspertów takie rozwiązanie nie powstrzymałoby wirusa.
W obawie przed koronowirusem w Czechach coraz więcej osób robi zapasy.
Czechs started to empty the shelves of supermarkets to stock up on essential supplies and food items, as they fear that the #coronavirus will reach the country soonhttps://t.co/a42ANVt6P1#CzechRepublic pic.twitter.com/6fRZ0rva1B
— Prague Morning (@PragueMorning) February 27, 2020
"Na Litwie ogłoszono sytuację nadzwyczajną"
Koronawirus dotarł również na Litwę, gdzie po stwierdzeniu pierwszego przypadku i ogłoszeniu sytuacji nadzwyczajnej litewski Sejm odwołał do 30 kwietnia wszystkie zaplanowane wydarzenia w budynku parlamentu, w tym zaplanowane na 11 marca uroczystości z okazji 30-lecia niepodległości.
"Uwzględniając fakt, że na Litwie ogłoszono sytuację nadzwyczajną i uwzględniając zalecania ministra zdrowia, szefa centrum zarządzania sytuacją nadzwyczajną, władze Sejmu postanowiły odwołać wszystkie wydarzenia zaplanowane w budynku parlamentu do 30 kwietnia, również uroczystości poświęcone 30. rocznicy odzyskania przed kraj niepodległości, które miały odbyć się 11 marca" - czytamy w komunikacie wydanym w sobotę.
Do 30 kwietnia odwołane zostały także wycieczki do Sejmu; zaleca się, by posłowie i pracownicy kancelarii Sejmu w tym czasie zrezygnowali z zaplanowanych delegacji. W miarę możliwości pracownikom kancelarii zostaną zapewnione warunki do pracy zdalnie.
Włochy - największe ognisko zakażeń w Europie
W środę w celu ograniczenia zagrożeń związanych z koronawirusem litewski rząd ogłosił w kraju sytuację nadzwyczajną. Dwa dni później ministerstwo zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem Covid-19. Zainfekowaną jest 39-letnia kobieta, która w Weronie na północy Włoch uczestniczyła w konferencji. Kobieta czuje się dobrze. W poniedziałek zostanie podjęta decyzja w sprawie wypisania jej ze szpitala.
ZOBACZ: Koronawirus we Włoszech. Gubernator poddał się kwarantannie
We Włoszech znajduje się największe w Europie ognisko zakażeń; z powodu choroby wywołanej nowym koronawirusem zmarło tam 29 osób.
Od 31 grudnia 2019 r. do 1 marca br. zanotowano 87 tys. 24 potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym 2 tys. 979 zgonów – podał w niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne GIS nie zaleca podróżowania m.in. do Chin i Włoch.
Czytaj więcej