Salon motoryzacyjny w Genewie odwołany. Szwajcarzy zakazali wszelkich imprez masowych
Władze Szwajcarii zakazały organizowania jakichkolwiek imprez masowych - z udziałem ponad 1000 osób. Biorąc pod uwagę, że salon motoryzacyjny w Genewie miało odwiedzić ponad 500 tys. zwiedzających, imprezę odowłano. - To przypadek działania siły wyższej - przekazał przewodniczący rady fundacji organizującej salon Maurice Turrettini.
Strach przed koronawirusem, który stopniowo rozprzestrzenia się w całej Europie, sprawił, że odwoływane są kolejne wydarzenia na Starym Kontynencie. W piątek władze Szwajcarii podjęły decyzję o wprowadzeniu organizowania imprez masowych, w których uczestniczy ponad 1000 osób. Oznacza to, że 90. Geneva International Motor Show (GIMs), który miał wystartować 5 marca, nie odbędzie się.
- Żałujemy tej sytuacji, ale zdrowie wszystkich uczestników jest najważniejsze dla nas i dla naszych wystawców. To przypadek działania siły wyższej - przekazał przewodniczący rady fundacji organizującej salon Maurice Turrettini.
Genewski salon samochodowy odwołany ze względu na #koronawirus . Czekamy w Berlinie na decyzję w sprawie targów turystycznych @ITB_Berlin. @PolsatNewsPL
— Tomasz S. Lejman (@TomaszLejman) February 28, 2020
O dowołaniu najbardziej znanej imprezy motoryzacyjnej informują kolejni dziennikarze zajmujący się branżą moto.
"Musimy postępować zgodnie z decyzją rządu"
Na temat odszkodowania wypowiedział się - cytowany przez dziennikarza motoryzacyjnego Nicka Gibbsa - dyrektor GIMs Olivier Rihs: - To jest poza naszą kontrolą. Nie sądzę, aby roszczenia przeciwko salonowi motoryzacyjnemu miało szansę powodzenia. To nie jest decyzja organizatora Geneva International Motor Show. Musimy postępować zgodnie z decyzją rządu.
On the subject of compensation. Director of GIMs, Olivier Rihs: "it’s beyond our control, I don’t think a claim against the motor show will have a chance of success. It’s not a decision of the Geneva motor show. We have to follow the advice of the government.”
— Nick Gibbs (@NickGibbs) February 28, 2020
"We regret to announce the 2020 Geneva motor show will be cancelled. This is force majeure" pic.twitter.com/KoWVZSZREd
— Nick Gibbs (@NickGibbs) February 28, 2020
Geneva International Motor Show miał rozpocząć się 5 marca i potrwać do 15 marca. Organizatorzy spodziewali się, że w tym czasie przez sale targowe przewinie się ponad 500 tys. zwiedzających. Podczas 90. edycji imprezy miały zostać zaprezentowane m.in. nowe Porsche 911 Turbo 992, Mercedes AMG GT 73 4-door Coupe, Ferrari Roma, Toyota GR Yaris oraz najnowsze Audi A3.
Organizatorzy wykluczają, by impreza mogła się odbyć w innym terminie np. sierpniu lub wrześniu.
Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie (znany też jako Salon International de l’Auto lub Geneva International Motor Show) odbywa się w generwie każdego roku w marcu. Po raz pierwszy pokazy odbyły się w 1905 r.
Zakażony Szwajcar był w Mediolanie
Pierwszy przypadek zakażenia Covid-19 władze Szwajcarii potwierdziły we wtorek. Koronawirusem zaraził się 70-letni mieszkaniec kantonu Ticino, sąsiadującego z Włochami. Mężczyzna wcześniej przebywał w Mediolanie. Resort zdrowia zapewniał, że udało się zidentyfikować osoby, które miały kontakt z zarażonym mężczyzną. Zostały one objęte 14-dniową kwarantanną.
Od tego czasu w Szwajcarii potwierdzono 15 przypadków zakażenia, a ponad 100 osób objęto kwarantanną. - Sytuacja jest pod kontrolą, ale to się może bardzo szybko zmienić - powiedział minister spraw wewnętrznych Alain Berset. Dodał, że zakaz organizowania imprez masowych może uderzyć w szwajcarską gospodarkę.
Sytuacja w kraju "wyjątkowa"
Rząd szwajcarski zdecydował o zakazie zgromadzeń na nadzwyczajnym posiedzeniu, na którym sytuacja w kraju została określona jako "wyjątkowa" w świetle obowiązującego prawa. To pozwala Radzie Federalnej na podejmowanie decyzji, które zazwyczaj pozostają w gestii władz poszczególnych kantonów.
Zakaz natychmiast wszedł w życie. W przypadku wydarzeń gromadzących mniej niż 1000 osób organizatorzy muszą przeprowadzić ocenę ryzyka we współpracy z właściwymi władzami kantonalnymi, aby zdecydować, czy mogą się one odbyć.
W czwartek odwołano coroczny maraton narciarski w dolinie Engadyny na południu Szwajcarii - jeden z największych biegów narciarskich na świecie, gromadzący około 14 tys. uczestników.
Czytaj więcej