Dramatyczna walka żubra z watahą wilków
Leśniczy z Czerlonka (Nadleśnictwo Hajnówka) znalazł w pobliżu leśnej drogi częściowo zjedzone truchło młodego żubra. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady.
Kilka dni przed natrafieniem na truchło młodego żubra, leśniczy dostrzegł watahę wilków przebywających w tym obszarze Puszczy Białowieskiej. Prawdopodobnie żubr stoczył dramatyczną walkę o życie, gdyż w miejscu śmiertelnego ataku wilków pozostały liczne ślady. Na okolicznych krzewach widać połamane gałęzie i wydartą ściółkę.
Kąsały żubra za tylne nogi
Wokół miejsca znalezienia martwego żubra widoczne też były tropy wilków i sierść walczących zwierząt. Znając metodę polowania wilków na tak duże i ciężkie zwierzę, najprawdopodobniej musiały one kąsać żubra za tylne nogi, by ten przykucnął, w tym czasie pozostałe drapieżniki powaliły go na ziemię.
Jak podkreślono podczas ubiegłorocznej konferencji "Żubry w białowieskim mateczniku" w Bieszczadach, gdzie żubr został wsiedlony, drapieżniki przyzwyczaiły się do jego stałej obecności w środowisku.
Element naturalnego łańcucha pokarmowego
Po kilkudziesięciu latach od wsiedlenia można powiedzieć, że żubr stał się stałym elementem naturalnego łańcucha pokarmowego, urozmaicając bazę żerową drapieżników i padlinożerców. Zarówno wilki, jak i niedźwiedzie w przyszłości będą uzupełniać swoją dietę o żubry, a co za tym idzie będą wpływać na liczebność tych zwierząt w Bieszczadach.
ZOBACZ: Wilcza wataha w okolicach Wałbrzycha. "Z ich strony nic nam nie grozi"
Pierwszy przypadek ataku wilka na żubra został odnotowany na terenie Nadleśnictwa Baligród w 2006 r., gdzie odnaleziono dwa cielęta. Prawdopodobną przyczyną śmierci było stratowanie przez stado podczas ucieczki przed drapieżnikami, ale jedno z cieląt miało też rany kłute wskazujące na atak wilków.
Odseparowany od stada i upolowany
Następnie w 2011 r. odnaleziono martwego cielaka żubra na terenie Nadleśnictwa Lesko. Ślady pozostawione na śniegu sugerowały, że osobnik został odseparowany od stada i upolowany przez grupę wilków. Natomiast w 2019 r., w tym samym nadleśnictwie w pełni udokumentowano atak watahy wilków na żubra.
Podobna sytuacja miała teraz miejsce w Puszczy Białowieskiej, w Nadleśnictwie Hajnówka.
Czytaj więcej