Konie pomagały niepełnosprawnym dzieciom. Ktoś otruł zwierzęta

Polska
Konie pomagały niepełnosprawnym dzieciom. Ktoś otruł zwierzęta
Facebook/ Fundacja Inter Pares
Do prawdopodobnego otrucia koni doszło na terenie fundacji Inter Pares

- Rano zobaczyłam leżącą na wybiegu źrebną klacz. Z jej pyska wypływała piana. Nie żyła. Kilka godzin po niej odszedł kucyk. Podejrzewamy, że trutka została dodana do wody, którą spożywały, choć czekamy na ostateczne wyniki badań - mówi w rozmowie z polsatnews.pl Iwona Sawicka, prezes zarządu fundacji Inter Pares. Trwają poszukiwania sprawcy. Wyznaczona jest nagroda.

Do śmierci koni doszło 17 lutego na terenie siedziby Inter Pares w miejscowości Rodzone (woj. kujawsko-pomorskie), nieopodal Golubia-Dobrzynia.

 

- W niedzielę po południu zobaczyłam, że klacz Warka ma katar i problemy z oddychaniem. Zadzwoniłam do weterynarza, powiedziałam o objawach. Miał on inne zobowiązania, uspokoił, że jeśli to katar, możemy poczekać do poniedziałkowego poranka. Gdy rano wyszłam na zewnątrz zobaczyć, jak się mają konie, ona już nie żyła. Weterynarz przybył chwilę po tym zdarzeniu - relacjonuje Sawicka.

 

 

"Widać, że tęskni za stadem"

 

Stado składało się z trzech, a właściwie czterech koni, gdyż, jak zaznacza prezes fundacji, klacz miała rodzić w kwietniu. Przeżył tylko Kaprys, dwuletni hucuł.

 

- Jest bardzo smutny, przesiaduje w miejscu, w którym znaleźliśmy martwą klacz. Widać, że tęskni za stadem - podkreśla prezes.

 

 

"Znaleźliśmy dziwny osad na dnie wody"

 

Organy wewnętrzne koni oddano do analizy, by ustalić przyczynę śmierci. Najbardziej prawdopodobną jest otrucie wody spożywanej przez zwierzęta.

 

- Znaleźliśmy dziwny osad na dnie wody - mówi nasza rozmówczyni.

 

Na miejscu zjawiła się policja. W międzyczasie, weterynarz wraz z Sawicką podjęli decyzję o uśpieniu kucyka Pedro z podobnymi objawami. - Ulżyliśmy mu w cierpieniu, nie dałoby się go uratować - dodała.

 

WIDEO: zobacz materiał Jacka Gasińskiego

  

 

Wyniki morfologii i biochemii ujawniły, że konie doznały krwotoku wewnętrznego. Fundacja zdecydowała się wysłać próbki do Niemiec. Na wyniki czeka się od miesiąca do dwóch. One ostatecznie potwierdzą czy i jaką substancją otruto zwierzęta.

 

- Wydaje nam się, że ktoś chciał w nas uderzyć finansowo, choć, na tę chwilę, nie mamy na to dowodów - podkreśla prezes.

 

ZOBACZ: Przywiązali konia do auta i bili [WIDEO]

 

Konie do hipoterapii

 

Do fundacji przyjeżdżały dzieci m.in. z przedszkola terapeutycznego. Inter Pares prowadziło dla nich bezpłatne zajęcia z hipoterapii, uczyło empatii do zwierząt, organizowało spacery edukacyjne po lesie.

 

- Teraz wszystko legło w gruzach. Nie stać nas na nowe konie, a Kaprys jest za młody na hipoterapię. Miał się jej przyuczać w tym roku przy zmarłej klaczy. Być może kupimy przeszkolonego konia, ale musimy się finansowo odbić - opowiada Sawicka.

 

ZOBACZ: Wypadek na drodze do Morskiego Oka. Spłoszone konie i dwoje rannych turystów

 

Nasza rozmówczyni przyznaje, że bardzo boi się o inne zwierzęta będące pod opieką fundacji, m.in. kilkanaście psów, kozy i Kaprysa. Uruchomiono specjalną zbiórkę pozwalającą na pokrycie strat i na założenie monitoringu.

 

- Nie śpimy po nocach, wybiegamy na każde szczeknięcie psa. Bez monitoringu nie damy rady - mówi.

 

Fundacja planuje uratować jednego z koni z targów w Skaryszewie. - Chcemy, by Kaprys miał towarzystwo. Dopóki nie załatwimy monitoringu, nie wyobrażamy sobie narażać go na potencjalne niebezpieczeństwo - dodaje.

 

 

Nagroda za wskazanie sprawcy

 

Inter Pares dokłada wszelkich starań, by odnaleźć sprawcę.

 

- Jeśli wiedzą państwo cokolwiek o domniemanym sprawcy, prosimy - zgłaszajcie się do nas. Informator będzie mógł zachować anonimowość. Oferujemy także nagrodę w wysokości 1000 zł przekazaną przez jednego z darczyńców - puentuje Sawicka.

ac/luq/prz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie