Niedźwiedzie w Pieninach wybudziły się ze snu zimowego
Na ślady niedźwiedzia natrafiła w Szczawnicy mieszkanka tamtejszego uzdrowiska - informuje portal pieniny24.pl. Kobieta zauważyła odcisk niedźwiedziej łapy między górną stacją na Palenicy a schroniskiem Orlica, niedaleko najwyżej położonych domów na ul. Groń.
Niedźwiedzie w Pieninach mogły wybudzić się ze snu zimowego m.in. z powodu stosunkowo wysokich temperatur. Swój wpływ na taki stan rzeczy mógł mieć także szalejący w ostatnim czasie orkan Sabina.
- Obserwujemy już od kilkunastu dobrych lat gwałtowne wzrosty temperatury. W 2019 roku ponad 260 dni było cieplejszych niż norma. W Polsce zanotowaliśmy rekord rocznej temperatury w historii pomiarów - mówił w połowie stycznia w studiu Polsat News prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Niedźwiedzie zwyczaje
Na ogół w gawrach młode niedźwiadki przychodzą na świat krótko po Nowym Roku, a samice karmią je mlekiem do wiosny. Dopiero na przełomie marca i kwietnia wyprowadzają je z gawr na pierwsze spacery.
ZOBACZ: Niedźwiedzie idą spać. Znany leśniczy Kazimierz Nóżka opublikował wyjątkowe zdjęcie
Niedźwiedzice rodzą zazwyczaj jedno młode, ale coraz częściej obserwowane są z bliźniakami, a nawet z trojaczkami.
Blisko 200 drapieżników, czyli około 90 proc. polskiej populacji niedźwiedzi, bytuje w południowo-wschodniej Polsce, głównie w Bieszczadach, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim.