Wichury nad Polską. Połamane drzewa, opóźnione pociągi
235 razy interweniowali strażacy w województwie zachodniopomorskim w związku z usuwaniem skutków silnego wiatru do godz. 20:30. W całym kraju strażacy byli wzywani już kilkaset razy. Wichura dezorganizuje też ruch kolejowy.
Masz zdjęcie lub film? Wyślij nam przez profil polsatnews.pl na Facebooku lub platformę widzów "Twój news".
Do godz. 18:30 w województwie zachodniopomorskim odnotowano 60 zdarzeń związanych z silnym wiatrem.
Rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Szczecinie mł. kpt. Tomasz Kubiak podał, że strażacy wzywani byli głównie do usuwania wiatrołomów w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i gryfickim.
Dwie godziny później liczba interwencji wzrosła do 235. 135 wezwań dotyczyło usuwania powalonych drzew, konarów i gałęzi. Najwięcej pracy strażacy mieli w okolicach Koszalina, Kołobrzegu i Gryfic.
W blisko 20 gminach są awaryjne wyłączenia prądu.
Jak poinformował reporter Polsat News Wojciech Gaweł, z porywistych podmuchów na jeziorze Miedwie korzystali kitesurferzy.
W związku z silnym wiatrem, do godz. 20.00 PSP odnotowała 261 interwencji (najwięcej w woj.: zachodniopomorskim - 160). Dostaw prądu pozbawionych jest 14 227 odbiorców (najwięcej w woj.: zachodniopomorskim - 9 349, pomorskim - 2 621 i wielkopolskim - 1000). @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) February 9, 2020
KRAJ - w związku z silnym wiatrem odwołano loty na lotniska w Europie Zachodniej (głównie do Londynu) z portów w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Modlinie i Bydgoszczy. Dziś i jutro odowłano wyjścia 3 promów ze Świnoujścia do Trelleborga.
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) February 9, 2020
W województwie zachodniopomorskim, obowiązuje drugi stopień zagrożenia silnym wiatrem, który może osiągnąć średnią prędkość 55 km/godz., w porywach do 100 km/godz.
ZOBACZ: Ostrzeżenie dla całego kraju. W górach powieje nawet 200 km/h
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie podało na podstawie ostrzeżenia wydanego przez IMGW, że najsilniejsze porywy wystąpią w nocy, rano wiatr przejściowo osłabnie.
Alert obowiązuje do poniedziałku, do godz. 22.
Kilka godzin opóźnienia
O 26 zdarzeniach związanych z silnym wiatrem poinformował rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej we Wrocławiu mł. bryg. Daniel Mucha. Strażacy usuwali połamane drzewa. Nikomu się nic nie stało.
W Jordanowie Śląskim wiatr zerwał dach. Zdjęcia otrzymaliśmy od pana Marcina.
Z powodu silnego wiatru w niedzielę wieczorem odwołano przyloty do Wrocławia samolotów z Frankfurtu, Monachium oraz Paryża. W poniedziałek nie odbędą się m.in. loty do Monachium i Frankfurtu i nie przylecą samoloty z Amsterdamu i Monachium.
W woj. pomorskim straż pożarna do godz. 20:00 interweniowała 33 razy. 28 wezwań dotyczyło połamanych drzew. W Gniewinie wiatr zerwał płyty elewacyjne budynku mieszkalnego. Najwięcej pracy strażacy mieli w powiatach wejherowskim, słupskim i lęborskim.
ZOBACZ: Pociąg zamiast samolotu. "Wstyd przed lataniem" napędza kolej
Wiatr przewrócił drzewo na dk 22 w miejscowości Królewo między Malborkiem a Elblągiem. Droga została zablokowana. Nikt nie został poszkodowany. Strażacy usuwają z drogi przewrócone drzewo.
Jak poinformował Tomasz Haluch z Punktu Informacji Drogowej gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad utrudnienia w ruchu mogą potrwać do ok. godz. 22.
Wichura dezorganizuje ruch kolejowy na Pomorzu, zwłaszcza w okolicach Kołobrzegu. Wiatr zerwał sieć koło Dygowa, na torach leżą połamane drzewa. Opóźnienia niektórych pociągów sięgają już 240 minut.
Uważajcie na bardzo silny wiatr w całej Polsce‼
— RCB (@RCB_RP) February 9, 2020
Najbardziej wiać będzie w górach. W Karpatach do 130 km/h, a w Sudetach nawet do 180/200 km/h.
Pamiętajcie o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. W naszej infografice ⬇⬇⬇ znajdziecie najważniejsze zalecenia. pic.twitter.com/IWT4HkWp9U
IC "Malczewski" z Przemyśla do Kołobrzegu utknął w Białogardzie, zanotuje 4 godziny spóźnienia.
IC "Ustronie" z Kołobrzegu do Krakowa od 19:39 nie ruszył ze stacji początkowej. W kierunku Dygowa wiatr zerwał sieć trakcyjną. Przed Trzebiatowem z kolei na tory runęło drzewo. Nie wiadomo, kiedy pociąg ruszy.
Drzewo na torach leży też na wyjeździe z Darłowa.
ZOBACZ: Sztorm Ciara uderzył w Europę. Odwołane loty z Polski
Pociągi regionalne w okolicach osiągają 200 minut spóźnienia. Niektóre zostały odwołane.
Co najmniej 260 minut spóźnienia odnotuje IC "Słupia" z Kołobrzegu do Łodzi; pociąg utknął w Damnicy między Słupskiem a Lęborkiem przez zerwaną trakcję.
1,5 godziny spóźnienia notuje IC "Stańczyk" z Olsztyna do Szczecina. Powodem jest zerwana trakcja koło Damnicy.
Wichury uniemożliwiły też jazdę pociągowi EIP (Pendolino) z Krakowa do Koszalina, który rozpoczął bieg po godz. 14:00. Na miejsce dotrze co najmniej 90 minut później. Na poprawę pogody i udrożnienie torów skład oczekuje w Lęborku.
WIDEO: zobacz materiał "Wydarzeń" o wichurach nad Europą
Ostrzeżenia IMGW
Około tysiąca odbiorców energii elektrycznej w regionie jest bez prądu wskutek silnego wiatru - podały w niedzielę wieczorem służby wojewody wielkopolskiego. Straż pożarna odnotowała dotąd kilkanaście interwencji.
Jak poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, do ok. godz. 21:00 Państwowa Straż Pożarna interweniowała w związku z pogodą 14 razy, w jednym przypadku silny wiatr uszkodził dach.
Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, do tej pory nie ma osób poszkodowanych
Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydał także dla województw: pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także dla północnych i centralnych powiatów w województwach dolnośląskim i podkarpackim oraz zachodnich powiatów w woj. warmińsko-mazurskim.
Uwaga Alert RCB ‼️
— RCB (@RCB_RP) February 9, 2020
Bardzo silny wiatr dziś po południu, w nocy i jutro. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu.
SMS-y z ostrzeżeniem otrzymają osoby przebywające na południu, gdzie wiać ma najmocniej. Wiatr może być silny także w pozostałej części Polski. pic.twitter.com/fsikV3NiUA
Ostrzeżenie drugiego stopnia może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w dużym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do warunków pogodowych.