Kilka miesięcy w szpitalu. Dziewczynka urodzona przez pijaną matkę w ciężkim stanie
Dziewczynka, którą urodziła w 27. tygodniu ciąży kompletnie pijana matka, jest w ciężkim stanie i spędzi w szpitalu wiele miesięcy. Będzie również wymagała długotrwałego leczenia już po wypisie ze szpitala. 33-latka, która urodziła dziecko, została znaleziona na trawniku przy jednej z ulic Radomska. Miała 3,5 promila alkoholu we krwi.
- Leżała już twarzą do trawy. Jak podeszłam do kobiety ona tylko patrzyła. Nie reagowała. Było widać, że nadużywa alkoholu – opowiadała Polsat News kobieta, która znalazła 33-latkę.
ZOBACZ: Zaniedbany i głodny 8-latek. Matka spała pijana w krzakach
Ciężarną zabrano do szpitala w Radomsku. Tam, poprzez cesarskie cięcie, urodziła dziecko. Dziewczynka w momencie przyjścia na świat ważyła 1200 gramów. Ze względu na jej stan została przetransportowana do szpitala im. Pirogowa w Łodzi.
"Dziecko pozostaje pod wpływem leków"
- Dziecko jest w stanie ciężkim stabilnym. To leczenie będzie bardzo długie i skomplikowane - przyznał w rozmowie z reporterką Polsat News dr Marcin Kęsiak, kierownik oddziału neonatologii szpitala im. Pirogowa w Łodzi.
Dr Marcin Kęsiak wyjaśnił, że ciężki stan noworodka wynika, po pierwsze, z wcześniactwa głębokiego, ale dodał, że "wynika także ze stanu matki i okoliczności porodu".
WIDEO: 33-letnia kobieta jest matką sześciorga dzieci. Nie ma praw do opieki nad pięciorgiem
ZOBACZ: Pijana matka czworga dzieci rzuciła się z nożem na policjanta
Lekarze nie są jednak w stanie na razie ocenić stanu neurologicznego noworodka. - Dziecko pozostaje pod wpływem leków, a część objawów, które wynikały by z nadużywania alkoholu przez matkę w czasie ciąży, może być tożsama z objawami wynikającymi z wcześniactwa - wyjaśniał szef neonatologii w łódzkim szpitalu.
Dziennikarka Polsat News zapytała, jak fakt, iż matka nadużywała alkoholu przez cały czas trwania ciąży, może wpłynąć w przyszłości na zdrowie dziecka.
"Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego bardzo prawdopodobne"
- Jest bardzo szerokie spektrum zmian, które występują w organizmie tak niedojrzałego noworodka. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego jest bardzo prawdopodobne, ono może się objawić później, w wieku 3-6 miesięcy - mówił dr Kęsiak.
Lekarze są ostrożni, mówiąc o rokowaniach, przypominają, że są na bardzo wczesnym etapie leczenia i nie mogą zapewnić, że w ogóle będzie ono skuteczne. - Nie wszystkie dzieci urodzone w 27, tygodniu ciąży udaje się uratować - przypominał kierownik oddziału neonatologii.
ZOBACZ: Zmarło dziecko, które urodziło się mając 3 promile alkoholu we krwi
Pewne jest to, że dziewczynka pozostanie w szpitalu przez wiele miesięcy. - Będzie wymagała również długiego leczenia już po wypisie ze szpitala - stwierdził dr Kęsiak.
Matka sześciorga dzieci, pięcioro jest w rodzinach zastępczych
33-letnia kobieta jest matką sześciorga dzieci. Nie ma praw do opieki nad pięciorgiem – przebywają w rodzinach zastępczych. O losie noworodka zdecyduje sąd.
Policjanci pod nadzorem prokuratury prowadzą czynności w sprawie podejrzenia możliwości spowodowania uszkodzenia ciała dziecka poczętego lub rozstroju zdrowia zagrażającego jego życiu. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
Czytaj więcej