"Trybunał Konstytucyjny nie istnieje. Zasiadają w nim trzy osoby, które nie są sędziami"
- Ustawa dyscyplinująca sędziów jest potrzebna, gdyż sędziowie występowali przeciwko państwu - ocenił w "Wydarzeniach i Opiniach" Marek Markiewicz, adwokat i dziennikarz. - ONZ, OBWE, Rada Europy, KE, Komisja Wenecka, wszystkie autorytety mówią, że uchwały PiS są niezgodne z porządkiem konstytucyjnym i europejskim. To jest spisek? - pytał adwokat Michał Wawrykiewicz.
- To po prostu wojna o władzę, walczą ci, którzy zabiegają o wsparcie świata - odparł Marek Markiewicz.
Dorota Gawryluk zwróciła uwagę, że ta sądowa "wojna" jest szkodliwa dla sędziów.
- Jeżeli prof. Łętowska odwołuje się do czasów komuny, to ja to nawet rozumiem, ale proszę powiedzieć, że 13 czy 14 grudnia wylano bez pardonu wszystkich sędziów, którzy należeli do "Solidarności" - dodał Markiewicz.
Wideo: w "Wydarzeniach i Opiniach" o sporze o reformę wymiaru sprawiedliwości
- Absolutnie podzielam stanowisko prof. Łętowskiej i prof. Zolla dot. ustawy "kagańcowej", a nie podzielam stanowiska mecenasa Markiewicza. Sąd Najwyższy wydał uchwałę, która implementuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a Polska, wszystkie sady są związane tym wyrokiem - powiedział adwokat Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy "Wolne Sądy".
Reguła pierwszeństwa prawa UE
- Jest reguła pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej. Jest wyrok z 1978 roku, który mówi o tym, że żaden organ państwa nie może zatrzymać implementacji prawa unijnego - przypomniał Wawrykiewicz. Jak dodał, częścią porządku prawnego UE, a więc także i Polski, jest orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.
- Ono bardzo jasno klaruje zasadę pierwszeństwa - powiedział w "Wydarzeniach i Opiniach".
ZOBACZ: "Prezydent podpisał ustawę sądową, bo jest ona dobra dla naszych obywateli" - Spychalski
Prowadząca pytała czy władza wybrana w demokratycznych wyborach ma prawo do stanowienia ustaw.
- Owszem, może tworzyć ustawy, ale one nie mogą naruszać polskiej konstytucji ani być niezgodne z europejskim porządkiem prawnym
- ocenił w Polsat News Wawrykiewicz.
"Trybunał Konstytucyjny niestety nie istnieje"
Według Wawrykiewicza wady w obsadzeniu składu Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwiają jego legalne funkcjonowanie.
- Trybunał Konstytucyjny w znaczeniu art. 190 konstytucji dzisiaj niestety nie istnieje - powiedział adwokat.
ZOBACZ: Prof. Strzembosz: nowelizacja ustaw sądowych jest daniem w twarz TSUE
- W tym organie zasiadają trzy osoby, które nie są sędziami, ponieważ zostały wybrane na miejsca osób, które już wcześniej zostały wybrane na sędziów. TK w 2015 r. i w 2016 r. wyraźnie to rozstrzygnął i wyrok ten nie był później publikowany przez półtora roku - powiedział Wawrykiewicz.
Markiewicz: "Co się sądowi podoba"
- Cała ta filozofia opiera się na tym, że wybiera się z ustroju to, co sądowi się podoba, a co się nie podoba i tworzymy stan wojny - mówił tymczasem Markiewicz.
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.
Czytaj więcej