Prezydent Francji zapewnił, że Polska skorzysta na funduszu. Chodzi o transformację energetyczną
- Mieszanka energetyczna Polski, to wynik historii i pewna spuścizna; Polska skorzysta na funduszu sprawiedliwej transformacji, aby przeprowadzić własną transformację energetyczną - mówił w poniedziałek prezydent Francji Emmanuel Macron w Warszawie po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
Po spotkaniu, politycy podpisali deklarację współpracy w zakresie polityki europejskiej.
- Wizytę prezydenta Francji w Polsce śmiało mogę nazwać przełomową. Wiele elementów tej wizyty z całą pewnością otwierają nowe rozdziały w historii naszej relacji, w historii naszej współpracy w kilku obszarach - mówił premier Mateusz Morawiecki.
ZOBACZ: Macron w Polsce. "Wyraziłem zaniepokojenie reformami wymiaru sprawiedliwości"
- Polska i Francja dzisiaj potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę; bardzo silną Europę, oczywiście w zakresie obronnym, we współpracy z NATO i NATO jako głównym obszarem, ale chcemy budować silne przemysły obronne, chcemy budować silne przemysły innowacyjne - dodał.
"Wiele wspólnych elementów"
Szef rządu podkreślił też potrzebę współpracy polsko-francuskiej w innych obszarach, m.in. elektromobilności, wysokich technologii czy rozwoju infrastruktury np. w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego.
- W ramach Wspólnej Polityki Rolnej znajdujemy tyle wspólnych elementów, że to będzie na pewno ważny krok w kierunku wynegocjowania dobrej perspektywy budżetowej na kolejne lata. Cieszę się, że potwierdziliśmy sobie z panem prezydentem jak ważna jest europejska, Wspólna Polityka Rolna - dodał premier.
ZOBACZ: Macron: brexit jest "historycznym ostrzeżeniem"
Podkreślał, że produkcja rolna w Europie musi prowadzić do samowystarczalności w tym względzie. - Chcemy troszczyć się i pielęgnować rolnictwo wyrównywać dopłaty w taki sposób, żeby było to sprawiedliwe dla wszystkich rolników - mówił Morawiecki.
"Polska będzie musiała podjąć duże wysiłki"
Macron podzielił przekonanie premiera Morawieckiego, że między Polską a Francją otwiera się nowy rozdział współpracy dwustronnej. Wśród zbieżnych interesów wymienił kwestię bezpieczeństwa i obrony, w tym cyberbezpieczeństwa oraz w odniesieniu do operacji w terenie.
- Francja kieruje się tutaj jedną linią, a mianowicie zbiorowego bezpieczeństwa Europy - to sprawia, że interesy partnerów europejskich stawiamy ponad wszystkie inne i to wymaga zwiększenia potencjału obronnego Europy, ale nie wbrew NATO - mówił prezydent Francji.
Macron podkreślał także wyzwania dotyczące polityki klimatycznej i przyjętego na unijnym szczycie w ubiegłym roku celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. - Francja zdaje sobie sprawę, z tego, jak duże wysiłki będzie musiała tu podjąć Polska - mówił.
"To wynik historii Polski"
- Państwa mieszanka energetyczna, to również wynik historii Polski, pewna spuścizna i musimy dostrzegać tę sytuację, musimy zrozumieć, dlaczego Polska znajduje się właśnie w tym punkcie i jak duże wysiłki są od niej wymagane - dodał.
Prezydent Francji podkreślał, że jest przywiązany do strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej, ale - jak zapewniał - jest przywiązany do mechanizmu wspierających kraje na tej ścieżce.
- Z punktu widzenia budżetowego jest fundusz sprawiedliwej transformacji - Francja będzie apelować o to, aby ten fundusz skupiony był w jak największym stopniu na najuboższych regionach, które zostały najbardziej dotknięte transformacją i to właśnie Polska skorzysta z tego, aby przeprowadzić swoją transformację energetyczną i klimatyczną - przekonywał Macron.
Francja popiera stanowisko KE
- Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej, popiera również prace, które Komisja musi wykonać w tym zakresie - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.
- Francja nigdy nie ukrywała swojego stanowiska, co do tego tematu. Wiele było oświadczeń publicznych z mojej strony, zawsze wyrażałem się w sposób bardzo jasny, wspierając procedury europejskie. Mówiłem też o tym zarówno w rozmowie z prezydentem (Andrzejem Dudą) jak i premierem (Morawieckim) - powiedział Macron odpowiadając na pytanie na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.
ZOBACZ: Macron spotkał się z marszałkami Sejmu i Senatu
Zaznaczył, że kwestia praworządności "jest tematem europejskim, a nie dwustronnym". - Jest to temat europejski, ponieważ dotyczy nas wszystkich. To nie jest tak, że mamy jedno państwo, które ocenia, co robi drugie państwo, czy też udziela lekcji. Chciałbym podkreślić, że Francja nie chce udzielać żadnych lekcji, ale dla nas ważne jest wzmocnienie poszanowanie naszych wartości i zasad - podkreślił prezydent Francji.
Dodał, że dotyczy to także poszanowania wspólnych instytucji - m.in. Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości. - Te właśnie instytucje są odpowiedzialne za poszanowanie zasad i to one rozpoczęły procedurę i dialog (z Polską), w pełni je popieramy, aby ten dialog mógł być utrzymany i zakończył się powodzeniem - powiedział Macron.
Przyznał, że Francja i Polska ma co do tej kwestii rozbieżność. - Francja popiera stanowisko Komisji Europejskiej. Popiera również prace, które Komisja musi wykonać w tym zakresie - zaznaczył.
Premier Morawiecki, odnosząc się do tego tematu dodał, że Polska "realizując reformę wymiaru sprawiedliwości broni prawdziwych wartości europejskich".
Czytaj więcej