USA i Komisja Europejska skomentowały brexit. "Nowy rozdział" vs. "szybkie działania"
Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo obiecał w piątek, zaraz po oficjalnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zacieśnienie dwustronnych więzi z Londynem. Natomiast zdaniem Ursuli von der Leyen, która przewodniczy Komisji Europejskiej, Londyn "jest zmuszony do podjęcia szybkich działań, w tym zawarcia układu handlowego z UE".
"Będziemy nadal umacniać nasze i tak już silne, produktywne i bogate relacje ze Zjednoczonym Królestwem, otwierając nowy rozdział" - napisał Pompeo na Twitterze, kilka minut po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
I am pleased the UK and EU have agreed on a #Brexit deal that honors the will of the British people. We will continue building upon our strong, productive, and prosperous relationship with the UK as they enter this next chapter.
— Secretary Pompeo (@SecPompeo) January 31, 2020
Von der Leyen: udany brexit nie skłoni innych państw do opuszczenia Unii
Z kolei Ursula von der Leyen stwierdziła, że "jeśli pod koniec roku nie będziemy mieć gotowej umowy, to brytyjskiej gospodarce będzie bardzo ciężko dostarczać produkty na europejski rynek".
ZOBACZ: Premier Szkocji zapowiada niepodległość swojego kraju
Szefowa KE "nie obawia się, że udany brexit może skłonić także inne kraje do wyjścia z UE". - Życzymy naszym brytyjskim przyjaciołom wszystkiego dobrego, tak jak tego samego życzę Unii Europejskiej - powiedziała w wywiadzie z agencją dpa.
Jej zdaniem, Unia Europejska to o wiele więcej niż tylko sukces gospodarczy. - Jesteśmy razem, ponieważ uznajemy te same wartości. Wspólnie UE ma silny głos w świecie i może mierzyć się z wielkimi problemami jak zmiany klimatu, czy cyfryzacja - mówiła.
Uznała też, że od samych Europejczyków zależy, "czy Europa będzie trzymać się razem".
Brexit nastąpił. Teraz czas na okres przejściowy
Punktualnie o 23 w piątek czasu londyńskiego, czyli o północy czasu polskiego, Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej. Równocześnie zaczął się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego relacje pozostaną w dużej mierze niezmienione.
ZOBACZ: Wielka Brytania opuściła Unię Europejską
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23 czerwca 2016 r., w którym za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. głosujących.
Czytaj więcej